Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

Warmate czy DragonFly – MON odpowiada na pytania posłów

Deklaracja zakup w bieżącym roku znacznej liczby systemów amunicji krążącej powoduje, że temat budzi zainteresowanie przemysłu oraz posłów. Fot. Łukasz Pacholski

Koniec ubiegłego roku oraz początek bieżącego to okres, kiedy Ministerstwo Obrony Narodowej przesłało odpowiedzi na poselskie interpelacje dotyczące zakupów amunicji krążącej na potrzeby Wojska Polskiego. Zainteresowanie posłów było związane, przede wszystkim, z ujawnianą w mediach korespondencją członków rządu.


Serię pytań dotyczących zakupów oraz procedur zapoczątkował 9 grudnia 2021 roku Paweł Bejda (Klub Parlamentarny Koalicja Polska). 13 grudnia drugą interpelację wystosował Paweł Olszewski (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska), a 17 grudnia do MON trafiła trzecia, której autorami byli Monika Falej, Maciej Kopiec, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic oraz Robert Obaz (Koalicyjny Klub Poselski Lewicy). Odpowiedzi, jak zwykle, udzielił wiceminister Wojciech Skurkiewicz, odpowiedzialny w MON za komunikację z parlamentem.

Jak często bywa, przekazane posłom oraz opinii publicznej odpowiedzi nie są wyczerpujące. Widać to na powyższych przykładach. Paweł Bejda skierował do MON cztery pytania:

 1. Ile dotychczas dronów Warmate kupiło wojsko?
 2. Czy prawdą jest, że podjął Pan decyzję o wstrzymaniu kupowania dronów Warmate, pozyskiwanych zgodnie z umową zawartą za czasów ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza?
 3. Proszę o podanie powodów Pana decyzji o wstrzymaniu zakupów dronów Warmate.
 4. W związku z wypowiedzią ministra Macierewicza, że pańska decyzja o przerwaniu zakupów dronów Warmate była błędna, czy zamierza Pan odblokować zakupy tych dronów, a nawet zwiększyć skalę zamówień, mając na uwadze potrzeby Sił Zbrojnych?

Na które odpowiedź brzmi następująco: uprzejmie informuję, że do Sił Zbrojnych RP dostarczono 10 zestawów (100 szt.) dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu systemu WARMATE. Jednocześnie informuję, że Minister Obrony Narodowej, w dniu 29 grudnia 2021 r., publicznie zapowiedział zakup amunicji krążącej dla Sił Zbrojnych RP w 2022 r.

Tak samo wygląda sytuacja z odpowiedzią (datowana na 3 stycznia) na poselskie zapytanie Pawła Olszewskiego, w której liczba pytań wynosiła siedem. Brzmi ona: uprzejmie informuję, że w efekcie ostatnio przeprowadzonego Przeglądu Potrzeb dla Zdolności Operacyjnych opracowano Wymagania Operacyjne (WO) edycji 2020 r. (dokument niejawny), w ramach których zdefiniowano docelowe ilości i wymagane terminy wprowadzenia do Sił Zbrojnych RP (SZ RP) bezzałogowych statków powietrznych (BSP) różnych klas i kategorii. W Centralnych Planach Rzeczowych nie jest określana nazwa oraz konkretny typ sprzętu planowanego do pozyskania, a tym bardziej wykonawca zamówienia realizowanego na rzecz Sił Zbrojnych RP. Ostateczny harmonogram dostaw sprzętu do SZ RP oraz ich wykonawca wynikają z zapisów umowy, zawartej w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzonego w ramach fazy realizacyjnej.

Jednocześnie informuję, że w latach 2017-2021 zawarto nw. umowy, których stroną jest WB Electronics S.A., jako podmiot występujący samodzielnie bądź w formule konsorcyjnej:

 • umowa z dnia 3 grudnia 2018 r. na dostawę 12 zestawów miniaturowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) typu FLYEYE o wartości 42,2 mln zł brutto (4 platformy powietrzne w zestawie), zawarta z WB Electronics S.A.,
 • umowa z dnia 18 grudnia 2020 r. na opracowanie i dostawę 2 mostów składanych MLC-70/110 o wartości 57 mln zł brutto, zawarta z konsorcjum w składzie: H. Cegielski-Poznań S.A. wraz z WB Electronics S.A.,
 • umowa z dnia 7 września 2021 r. na realizację pracy rozwojowej i dostawy KTO ROSOMAK w wersji rozpoznania skażeń (RSK) o wartości 542,4 mln zł brutto, zawarta z konsorcjum w składzie: Rosomak S.A., WB Electronics S.A., Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2 S.A.

Warto także dodać, że 15 grudnia 2021 r. zostało wszczęte postępowanie dotyczące pozyskania pierwszej partii zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30, które zostaną zintegrowane z KTO ROSOMAK. Zamówienie zostało skierowane do konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. wraz z WB Electronics S.A. Jednocześnie informuję, że Minister Obrony Narodowej, w dniu 29 grudnia 2021 r., publicznie zapowiedział zakup kilkuset sztuk amunicji krążącej dla Sił Zbrojnych RP w 2022 r., a także kupno dodatkowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) typu FLYEYE.

Powyższa wypowiedź, praktycznie, wyczerpuje odpowiedź tylko na jedno z zawartych przez Pawła Olszewskiego pytań. Oczywiście warto odnotować w niej fakt, że MON upublicznił dane dotyczące daty wszczęcia postępowania na zakup ZSSW-30 (co ciekawe „pierwszej partii”), bez podania liczby systemów wieżowych.

Praktycznie bez odpowiedzi pozostały także pytania posłów Lewicy. W ich przypadku przesłali do MON pięć pytań:

 1. Jakimi względami był Pan motywowany, rezygnując z dalszych zakupów dronów Warmate?
 2. Jak prezentują się postępy PGZ w sprawie konstrukcji dronów?
 3. Czy ministerstwo planuje zakup kolejnych dronów?
 4. Co sprawia, że ministerstwo ewidentnie traktuje preferencyjnie produkt PGZ, mimo że według testów drony klasy Warmate sprawdziły się lepiej?
 5. Dlaczego ministerstwo postanowiło zakupić droższe drony bojowe?

W tym przypadku odpowiedź brzmi następująco: uprzejmie informuję, że wyposażanie Sił Zbrojnych RP w bezzałogowe statki powietrzne różnych klas i kategorii jest jednym z elementów modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP. Na realizację zadań związanych z ich pozyskaniem dokonano stosownych alokacji finansowych w „Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku” (dokument niejawny). W odniesieniu do kosztów pozyskania sprzętu wojskowego należy podkreślić, że ostateczna wartość zamówienia zostaje określona na etapie złożonej przez wykonawcę oferty w ramach prowadzonego postępowania, z uwzględnieniem wymagań zamawiającego, stanowiących przedmiot ewentualnych negocjacji. Jednocześnie informuję, że Minister Obrony Narodowej, w dniu 29 grudnia 2021 r., publicznie zapowiedział zakup kilkuset sztuk amunicji krążącej dla Sił Zbrojnych RP w 2022 r.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 comments on “Warmate czy DragonFly – MON odpowiada na pytania posłów”

 1. Skurkiewicz - dziennikarz katoliciego radia z Radomia - tego bełkotu nie da się czytać. Po co, droga Redakcji to cytujecie?

 2. Czyli temat prostu jak drut - skoro ujawniono maila dot. Wstrzymania zakupu stronie to teraz ad hoc zapowiedziano ich zakup żeby uciąć temat - proste i logiczne 🙂

 3. To jest jakaś porażka. W systemach OPL z Polski radary też zamienili na izraelskie, bo rzekomo są "łatwiejsze w obsłudze". Ale po tym co powiedział niedawno Jego Ekscelencja Prezydent w jakim kraju żyjemy to układanka zaczyna się składać.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc