Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W bieżącym roku rozpocznie się pełnoskalowa produkcja zestawu Enforcer

MBDA niebawem rozpocznie pełnoskalową produkcję zestawu przeciwpancernego Enforcer. Fot. MBDA

16 listopada grupa przemysłowa MBDA poinformowała, że pełnoskalowa produkcja lekkiego przenośnego zestawu rakietowego Enforcer rozpocznie się jeszcze przed końcem 2023 roku.

Według niemieckich mediów, jest to związane z umową zawartą pod koniec 2019 r., kiedy Bundeswehra zleciła grupie MBDA przeprowadzenie testów Enforcera pod nazwą Leichtes Wirkmittel 1800+. Berliński resort obrony podpisał wówczas umowę ramową na dostawę do 3087 pocisków i złożył zamówienie na dostawę pierwszych 850 za 76 mln EUR, które mają trafić do użytkowników do końca 2024 r. Jeśli dojdzie do zawarcia kolejnej umowy wykonawczej, do 2026 r. Bundeswehra powinna otrzymać kolejną partię.

Enforcer to lekki zestaw rakietowy z kierowanym pociskiem z wielozadaniową głowicą bojową. Gotowy do użycia ma masę niespełna 12 kg (z zespołem celowniczym), z czego na pocisk o średnicy 89 mm przypada poniżej 7 kg. Do naprowadzania pocisku służy dwukanałowa (kamery telewizyjna i termowizyjna) głowica optoelektroniczna. Część bojowa pozwala na zwalczanie celów lekko opancerzonych i nieopancerzonych (w tym pojazdów poruszających się z prędkością do 50 km/h i wolno lecących statków powietrznych). Enforcer jest skuteczny przeciwko celom odległym o 100÷2000 m. Układ naprowadzania pozwala na zwalczanie celów znajdujących się za przeszkodami.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc