Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Vipery dla Bahrajnu

22 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostawy do Bahrajnu partii wielozadaniowych samolotów bojowych F-16V Viper Block 70.

Powyższa umowa, o wartości 1,1 mld dolarów, została zawarta w ramach procedury FMS zakładającej pośrednictwo administracji federalnej Stanów Zjednoczonych. Amerykański producent wyprodukuje i dostarczy szesnaście samolotów, będą to pierwsze fabrycznie nowe egzemplarze w zaawansowanej wersji V. Ich dostawa zostanie zrealizowana do końca września 2023 roku – tak odległy termin to wynik, m.in. przeniesienia linii montażowej z Fort Worth do Greenville w Południowej Karolinie.

Bahrajn jest pierwszym klientem na fabrycznie nowe F-16V. Dodatkowo istnieje szansa, że Lockheed Martin dostarczy także pakiety modernizacyjne dla eksploatowanych F-16C/D Block 40. Dzięki temu flota F-16 należących do tego użytkownika zostanie ujednolicona.

Lockheed Martin aktywnie promuje fabrycznie nowe F-16V Block 70/72 na rynkach światowych. Wśród potencjalnych klientów wymienia się m.in. Bułgarię, Polskę, Słowację, Maroko, Kolumbię. Spośród nich Słowacja otrzymała już formalną zgodę na zakup udzieloną przez Departament Stanu – decyzja odnośnie wyboru dostawcy samolotów w tym kraju ma zapaść w drugiej połowie roku.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc