Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

23 stycznia br. w hotelu Sound Garden w Warszawie odbyło się V Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, zorganizowane przez Zarząd Targów Warszawskich i Akademię Marynarki Wojennej. Konferencja przyciągnęła wielu przedstawicieli Marynarki Wojennej RP oraz innych rodzajów Sił Zbrojnych RP, przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego, a także polityków i ekspertów. Miesięcznik „Wojsko i Technika” tradycyjnie objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych eventów dotyczących marynarki wojennej i przemysłu wojennomorskiego. O randze tej konferencji świadczy fakt, że została ona objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i przewodniczącego Sejmowej Komisji Obrony Narodowej posła Michała Jacha. Głównym partnerem przemysłowym Forum była Polska Grupa Zbrojeniowa, a wśród innych partnerów znalazły się zagraniczne podmioty, oferujące swoje produkty Marynarce Wojennej RP: Saab, Leonardo i Naval Group. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja hiszpańskiej firmy stoczniowej Navantia.

W tym roku w trakcie Forum odbyły się trzy sesje tematyczne. W pierwszym z nich – pt. „Strategia Polski na morzu a bieżące uwarunkowania polityczne, gospodarcze i obronne” – udział wzięli Szef Zarządu Morskiego, Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej kadm. Krzysztof Zdonek, Zastępca Szefa BBN Dariusz Gwizdała, Dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW, kmd dr hab. Bartłomiej Pączek, Pełnomocnik Zarządu PGZ S.A. ds. Przemysłu Stoczniowego i Wiceprezes PGZ Stoczni Wojennej Sp. z o.o. Cezary Cierzan oraz Dyrektor Przedstawicielstwa Naval Group w Polsce Janusz Przyklang.

Podczas tej sesji na szczególną uwagę zasługuje wypowiedź kadm. Krzysztofa Zdonka, który powiedział, że Marynarka Wojenna RP w ramach projektu o kryptonimie „Miecznik” zamierza pozyskać okręty klasy fregata, wyposażone m.in. w zdolność zapewnienia strefowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Interesujący przebieg miała również druga sesja, która odbyła się pt. „Polska Marynarka Wojenna w nowym Planie Modernizacji Technicznej do 2035 roku. Rola Marynarki Wojennej w czasie pokoju i w warunkach konfliktu”. Wzięli w niej udział Dowódca Operacji Morskiej – Dowództwa Komponentu Morskiego wadm. Krzysztof Jaworski, Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej, wadm. rez. Ryszard Demczuk z Naval Group, odpowiedzialni za projekty morskie przedstawiciele firmy Leonardo Mike Clark oraz Simeone Solazzi, a także Szef Wydziału VII (Projektowania Okrętów i Systemu Bojowego) włoskiej marynarki wojennej adm. Marco Tomassetti.

Również podczas tej sesji padła deklaracja dotycząca tego, że w ramach projektu „Miecznik” Marynarka Wojenna RP zamierza pozyskać okręty klasy fregata. Z wystąpienia kmdr. Jacka Hamery wynika także, iż MW RP liczy na modernizację okrętów rakietowych typu „Orkan” (obecnie w marynarce służą trzy takie jednostki). Podczas sesji padła także wypowiedź na temat pozyskania szwedzkich okrętów podwodnych typu w ramach rozwiązania pomostowego: Marynarka Wojenna planuje, że jednostki te pozostaną w służbie przez okres 12-15 lat.

Z kolei sesja trzecia dotyczyła bezpieczeństwa portów, infrastruktury morskiej i szlaków żeglugowych.

(ŁP) Foto: Andrzej Nitka
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc