Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Używane pojazdy opancerzone dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

7 maja Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich partii używanych pojazdów opancerzonych kategorii MRAP, które będą pochodzić z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony. 

W dokumentacji, która została upubliczniona zgodnie z procedurą FMS, wynika, że Stany Zjednoczone wydały zgodę na sprzedaż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 4569 pojazdów kategorii MRAP, które mogą kosztować do 556 mln dolarów. Pomimo, że ich dostawa ma być realizowana poprzez program EDA, Amerykanie zastosowali procedurę sprzedaży gotówkowej - stosowaną niezmiernie rzadko w stosunku do sprzętu pochodzącego z nadwyżek sprzętowych sił zbrojnych tego kraju. 

Według dostępnych informacji, w ramach powyższego pakietu, Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą zakupić pojazdy opancerzone rodziny MaxxPro (3375 sztuk), Caiman (1150 sztuk) oraz niewielką partię M-ATV (44). Większość z nich była intensywnie eksploatowana przez amerykańskie siły zbrojne w czasie działań w Iraku oraz Afganistanie, a obecnie jest zmagazynowana w oczekiwaniu na swój los. Dodatkowo pakiet ma objąć wsparcie logistyczno-szkoleniowe. 

Zdaniem Departamentu Stanu, sprzęt (w przypadku sprzedaży) posłuży do wzmocnienia potencjału sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także będzie wykorzystywany do wsparcia działań humanitarnych – najprawdopodobniej pod ostatnim stwierdzeniem kryje się wsparcie, jakie władze powyższego państwa udzielają sojusznikom walczącym w Jemenie czy Libii. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc