Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Używane Herculesy nie tylko dla Polski

Pierwszy z dwóch “nowych” samolotów C-130H Hercules przekazany Chile przez rząd Stanów Zjednoczonych. Fot. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Chile

5 maja Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w Chile poinformowała o przekazaniu Siłom Powietrznym tego kraju pierwszego z dwóch planowanych średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules.

Pierwszy przekazany egzemplarz nosił w Stanach Zjednoczonych rejestrację 74-1674. Jest więc zdecydowanie starszy od pięciu C-130H Hercules, które na mocy umowy z 12 kwietnia bieżącego roku trafią do Polski. W przypadku Chile maszyna przybyła do nowego właściciela 22 kwietnia jednocześnie dostarczając pakiet pomocy humanitarnej przeznaczonej do walki z pandemią Covid-19. W Siłach Powietrznych Chile “nowe” C-130H zastąpią parę samolotów C-130B i dołączą do dwóch innych C-130H także pochodzących z nadwyżek sprzętowych sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

W okresie styczeń 2019-czerwiec 2020 rząd Stanów Zjednoczonych skierował propozycje darmowego przejęcia, poprzez procedurę EDA, do takich państw jak: Tunezja (2 egzemplarze), Rumunia (1), Filipiny (2), Maroko (2), Jordania (3), Kolumbia (2), Polska (5) i Chile (2).

Obecnie na składowisku AMARG w bazie Davis-Monthan w Tuscon w stanie Arizona znajduje się 304 samolotów rodziny C-130 Hercules (w tym 302 należące do rządu Stanów Zjednoczonych). Ma to związek ze zmianą generacyjną w lotnictwie amerykańskim, gdzie większość starszych modeli C-130 jest zastępowana przez maszyny bazujące na odmianie C-130J Super Hercules. W linii pozostają także C-130H/T, które przechodzą proces modernizacji.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc