Zaloguj

Używane AH-1W Cobra na sprzedaż

18 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że używane przez US Marine Corps śmigłowce szturmowe Bell AH-1W Cobra, które są sukcesywnie wycofywane z eksploatacji, zostaną wystawione na sprzedaż dla zaprzyjaźnionych państw.

Szczegóły pomysłu mają zostać upublicznione 24 stycznia – maszyny, według obecnej wiedzy, mają być oferowane klientom poprzez procedurę FMS (pośrednictwo Departamentu Obrony) bądź DCS (poprzez producenta bądź inne firmy posiadające koncesję na handel bronią). Nie można także wykluczyć, że Amerykanie (przy braku zainteresowania) uruchomią jeszcze trzecią procedurę – EDA (bezpłatne granty Departamentu Obrony). Co ważne, w ramach sprzedaży Amerykanie chcą zaoferować klientom także pakiety modernizacyjne, pozwalające na unowocześnienie śmigłowców.

Pierwsze AH-1W Cobra zostały wprowadzone do służby w USMC w 1986 roku. Od tego czasu były intensywnie eksploatowane w czasie działań bojowych – m.in. w Iraku, Liberii, Somalii, Afganistanie, byłej Jugosławii, Libii. Obecnie ich liczba sukcesywnie maleje, co ma związek z produkcją i wdrażaniem do linii następców, AH-1Z Viper. Według danych z połowy stycznia, na składowisku AMARG znajduje się obecnie 26 AH-1W oczekujących na swój los.

Poza USMC Bell sprzedał fabrycznie nowe AH-1W Cobra do klientów eksportowych – Turcji i Tajwanu. W pierwszym z nich są zastępowane przez T129 ATAK, natomiast potencjalnie władze drugiego z państw mogą być zainteresowane dokupieniem dodatkowych egzemplarzy. Dodatkowo nie można rozważyć, że na używane i zmodernizowane AH-1W znajdą się inni klienci.

(ŁP) Foto: USMC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc