Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

USS Vermont oficjalnie w służbie

US Navy wprowadziła do służby nowy okręt podwodny - USS Vermont. Fot. US Navy

28 sierpnia w Groton w stanie Connecticut odbyła się oficjalna uroczystość wcielenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu podwodnego z napędem jądrowym USS Vermont (SSN 792). Jest to pierwszy przedstawiciel typu Virginia Block IV w amerykańskiej marynarce wojennej.


Powyższa uroczystość miała mieć miejsce w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię COVID-19 Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dokonał administracyjnego wcielenia okrętu 18 kwietnia 2020 roku. W obliczu poprawy sytuacji epidemiologicznej zdecydowano się na utrzymanie tradycji - miała ona oczywiście swoje ograniczenia (m.in. niewielka liczba gości, brak możliwości zwiedzania okrętu przez media i gości). W ciągu ostatnich miesięcy USS Vermont był zaangażowany w działania operacyjne - w grudniu uczestniczył w ćwiczeniach zwalczania okrętów podwodnych na wodach brazylijskich.

USS Vermont został zbudowany przez stocznię General Dynamics Electric Boat w Groton. Kontrakt z Departamentem Obrony został zawarty 28 kwietnia 2014 roku, a uroczyste położenie stępki odbyło się 12 lutego 2017 roku. Wodowanie miało miejsce 20 października 2018 roku, a formalna dostawa US Navy 17 kwietnia 2020 roku. Ze względów epidemiologicznych, dzień później (administracyjnie) wprowadzono go do służby w US Navy.

Wielozadaniowe okręty podwodne z napędem jądrowym typu Virginia Block IV (zamówiono ich dziesięć) cechują zmiany konstrukcyjne pozwalające na ograniczenie liczby stoczniowych napraw głównych (z czterech do trzech w ciągu zakładanego czasu eksploatacji). To z kolei ma umożliwić zwiększenie (do 15) liczby rejsów operacyjnych, które będzie mógł wykonać każdy okręt tej wersji. W historii US Navy SSN 792 to dopiero trzecia jednostka nazwana na cześć stanu Vermont.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc