Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

USS Port Royal wycofany ze służby

Fot. US Navy

29 września w bazie US Navy w Pearl Harbor na Hawajach odbyła się uroczystość wycofania ze służby krążownika rakietowego USS Port Royal (CG 73). Jest to piąty okręt typu Ticonderoga, który zakończył eksploatację w amerykańskiej flocie w ciągu ostatnich tygodni.


Krążownik został zamówiony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w lutym 1988 roku w stoczni Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi. Jego budowa trwała od 1991 do 1994 roku – w czasie służby pełnił zadania na wodach Oceanu Spokojnego oraz Bliskiego Wschodu. W lutym 2009 roku, w pobliżu Pearl Harbor, wszedł na rafę – operacja ściągnięcia trwała cztery dni, a remont (kosztujący ponad 40 mln USD) trwał do października 2009 roku. Obecnie brak informacji co do przyszłości kadłuba jednostki – najprawdopodobniej zasili jedną z baz składowania wycofanych okrętów amerykańskiej floty.

W ramach obecnej fazy, US Navy wycofała pięć krążowników typu Ticonderoga II serii (wyposażonych w pionowe wyrzutnie Mk 41). Wcześniej, w latach 2004-2005, wycofano ze służby pięć okrętów I serii (wyposażonych w klasyczne wyrzutnie Mk 26) – spośród nich jeden (Valley Forge) został zatopiony jako cel w 2006 roku, a pozostałe złomowano w Brownsville w latach 2011-2022. Oznacza to, że w linii pozostało 21 krążowników. Ich następcami mają być przede wszystkim niszczyciele nowej generacji, które kryją się pod oznaczeniem DDG(X).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc