Zaloguj

USS Oakland wcielony do US Navy

W Oakland odbyła się uroczystość wcielenia do służby USS Oakland. Fot. US Navy

17 kwietnia w kalifornijskim Oakland odbyła się uroczystość wprowadzenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu do działań przybrzeżnych USS Oakland (LCS 24). Jest to dwunasta jednostka typu Independence w amerykańskich siłach morskich.


Okręt został zamówiony w ramach wieloletniego kontraktu zawartego pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych a firmą Austal USA w grudniu 2010 roku. Uroczyste położenie stępki odbyło się 20 lipca 2018 roku, a wodowanie 21 lipca 2019 roku. Podobnie jak w przypadku innych okrętów trójkadłubowego typu Independence pierwszym portem macierzystym stała się baza San Diego w Kalifornii.

Jak podkreśla US Navy, jest to dopiero trzeci okręt w historii tej floty, który nosi nazwę na cześć miasta Oakland. Pierwszym był parowiec budowany jako War Breeze, przejęty przez US Navy w 1918 roku i przemianowany na Oakland (ID 2847) jeszcze w czasie budowy, który posłużył do transportu amerykańskich żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych do Europy, a po zakończeniu działań wojennych zabrał ich z powrotem. Drugim USS Oakland był krążownik przeciwlotniczy typu Atlanta o sygnaturze CL 95, który służył w okresie 17 czerwca 1943 – 1 lipca 1949 roku.

Jak już wspomniano, obecnie w US Navy służy dwanaście okrętów typu Independence. Dwa pierwsze – USS Independence (LCS 2) i USS Coronado (LCS 4) są przewidziane do wycofania w bieżącym roku. Ma to związek z problemami technicznymi trapiącymi je oraz wysokimi kosztami remontów. Według części danych mogą zostać zaoferowane sojusznikom.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc