Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

USS Kansas City w służbie

20 czerwca w San Diego odbyła się skromna uroczystość wprowadzenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu wojennego USS Kansas City (LCS-22) - jedenastego przedstawiciela typu Independence. 

Okręt został zbudowany w stoczni Austal USA w Mobile. Kontrakt podpisano 29 grudnia 2010 roku, położenie stępki odbyło się 15 listopada 2017 roku, a wodowanie 19 października 2018 roku. 12 lutego 2020 roku, po zakończeniu prób morskich, został dostarczony marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, w kolejnych miesiącach został przebazowany (przez Kanał Panamski) do San Diego, gdzie oczekiwał na uroczyste wprowadzenie do służby. Ze względu na obecne normy sanitarno-epidemiologiczne (po raz kolejny) zrezygnowano z tradycyjnej uroczystości z udziałem zaproszonych gości. 

Nowy USS Kansas City jest drugim okrętem w historii US Navy noszącym nazwę na cześć największego miasta stanu Missouri. Poprzedni USS Kansas City był zaopatrzeniowcem typu Wichita, który służył w latach 1970-1994. 

Budowane przez Austal USA wielozadaniowe okręty typu Independence pełnią służbę na wodach Oceanu Spokojnego. Obecnie dwa z nich bazują w Singapurze, skąd realizują rejsy po wodach azjatyckich. Prototypowy USS Independence oraz drugi z serii USS Coronado pełnią zadania badawczo-rozwojowe, a według najnowszych planów mają zostać wycofane ze służby w 2021 roku i zaoferowane sojusznikom. 

Okręty klasy LCS (zarówno typu Independence oraz Freedom) wypełniły w US Navy przestrzeń po wycofanych z eksploatacji fregatach typu Oliver Hazard Perry w działaniach w obszarze o niskiej intensywności oraz o charakterze policyjnym. Doskonałym przykładem są sukcesy USS Detroit (LCS 7), które zostały ujawnione przez Departament Obrony 19 czerwca. W czasie działań antynarkotykowych, tylko w drugiej połowie maja, okręt przechwycił dwie jednostki pływające, próbujące przetransportować około 1000 kg kokainy, której czarnorynkowa wartość wynosi około 35 mln dolarów. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc