Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

USS John C. Stennis do modernizacji

Departament Obrony podpisał kontrakt na remont główny i modernizację lotniskowca USS John C. Stennis. Fot. US Navy

19 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu kontraktu z korporacją stoczniową Huntington Ingalls Industries w sprawie realizacji projektu modernizacji i naprawy głównej lotniskowca USS John C. Stennis (CVN 74).


Umowa ma wartość 3 mld USD i ma zostać zrealizowana do sierpnia 2025 roku. Prace będą prowadzone w należącej do Huntington Ingalls Industries stoczni w Newport News w Wirginii, która specjalizuje się w budowie lotniskowców dla US Navy. W momencie podpisania kontraktu uruchomiono pierwszą transzę środków budżetowych w kwocie 1 mld USD. W ramach prac stoczniowych okręt przejdzie proces wymiany paliwowa w reaktorach jądrowych Westinghouse A4W, przegląd struktury jednostki, modernizację wyposażenia pokładowego. Dodatkowo ma zostać dostosowany do wykorzystania wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35C Lightning II. Prace te pozwolą na dalszą eksploatację lotniskowca, którą zaplanowano do 2045 roku.

USS John C. Stennis jest siódmym okrętem typu Nimitz. Został zbudowany w stoczni Newport News Shipbuilding w latach 1991-1995. Na początku tego roku stacjonował w Norfolk w oczekiwaniu na przejście do stoczni.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych toczy się dyskusja nad ewentualną zmiany nazwy okrętu. Jego patronem jest senator John C. Stennis, który przez wiele lat popierał segregację rasową, był jednym z sygnatariuszy manifestu południowego z 1956 roku. W czasie swojej kariery prokuratora doprowadził do skazania trzech Afroamerykanów, których zeznania i przyznanie się do winy zostało wymuszone przez tortury.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “USS John C. Stennis do modernizacji”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc