Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USS Independence wycofany z US Navy

29 lipca w San Diego wycofano ze służby USS Independence (LCS 2). Fot. US Navy

29 lipca w bazie US Navy w San Diego w Kalifornii odbyła się uroczystość wycofania ze służby wielozadaniowego okrętu działań przybrzeżnych USS Independence (LCS 2). Jednostka ta była prototypem serii trimaranów budowanych na potrzeby amerykańskiej floty przez stocznię Austal USA.


Okręt został zamówiony 14 października 2005 roku. Jego budowa rozpoczęła się 19 stycznia 2006 roku. Do służby został wcielony 16 stycznia 2010 roku - był to szósty okręt noszący nazwę Independence (odziedziczył ją po lotniskowcu CV 62, który został wycofany ze służby w 1998 roku). Przez większość swojej kariery, LCS 2 był wykorzystywany w charakterze jednostki doświadczalnej oraz szkolno-treningowej. Z tego też względu nie uczestniczył w żadnym rejsie operacyjnym poza wody amerykańskie (najważniejszym wydarzeniem w historii było przebazowanie z Mobile W Alabamie do San Diego w Kalifornii oraz udział w ćwiczeniach RIMPAC 2014). Przez cały okres służby jego portem macierzystym była baza w San Diego.Decyzja o wycofaniu USS Independence ze służby była podyktowana wysokimi kosztami remontu oraz modernizacji, która dostosowałaby jednostkę do standardu okrętów seryjnych. Obecnie w linii znajduje się dwanaście jednostek tego typu, a kolejnych sześć znajduje się na etapie budowy bądź odbiorów przez zamawiającego.

Dalszy los USS Independence nie jest znany – ma zostać zakonserwowany i oczekiwać na kolejne decyzje. 29 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowę z firmą Wartsila Defense Inc. w sprawie realizacji usługi naprawy pędników strugowodnych oraz przekładni znajdujących się na okręcie. Prace będą kosztować do 76 mln USD i mają potrwać do lipca 2027 roku. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków - 758 tys. USD.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “USS Independence wycofany z US Navy”

  1. Nieudany kosztowny eksperyment nawet za darmo nie wiem czy ktoś go zechce, dużo lepsze wrażenie w US Navy robi inny produkt Austala szybkie małe transportowce JHSV.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc