Zaloguj

USS Gerald R. Ford wyruszył w morze

8 kwietnia lotniskowiec USS Gerald R. Ford (CVN 78) opuścił stocznię Huntington Ingalls Industries - Newport News Shipbuilding w celu rozpoczęcia pierwszego etapu prób morskich.

Budowa okrętu została zakontraktowana we wrześniu 2008 roku, a uroczyste wodowanie miało miejsce 9 listopada 2013 roku. Jest to pierwszy, od 40 lat, lotniskowiec budowany dla US Navy w ramach zupełnie nowego projektu – nie mogą więc dziwić opóźnienia, które sięgają już około osiemnastu miesięcy. Wedle planów, w 2019 roku miał on wyruszyć w pierwszy rejs operacyjny.

W stosunku do starszych jednostek typu Nimitz, projekt lotniskowca USS Gerald R. Ford charakteryzuje się kilkoma nowościami – nową wyspową nadbudówką o mniejszych rozmiarach, która jest wyposażona w stację radiolokacyjną z antenami AN/SPY-3, zastosowaniem elektromagnerycznego systemu katapultowego, który ma przyspieszyć procedurę startu samolotów, a także nowego systemu wspomagania lądowania. Według obliczeń, nowe rozwiązania mają zwiększyć tempo eksploatacji, a także ograniczyć koszty. Dopracowanie nowych technologii jest jedną z przyczyn opóźnień.

Obecnie Departament Obrony zamówił już kolejne dwa okręty tego typu. CVN-79 ma otrzymać nazwę USS John F. Kennedy i wejść do służby w 2020 roku, a CVN-80 ma nazywać się USS Enterprise i wejść do służby w 2025 roku.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc