Zaloguj

USS Fitzgerald wraca do służby

13 czerwca stocznię Huntington Ingalls Industries w Pascagoula opuścił niszczyciel rakietowy USS Fitzgerald, który rozpoczął rejs do swojej nowej macierzystej bazy San Diego w Kalifornii. Tym samym okręt zakończył remont awaryjny połączony z modernizacją systemów pokładowych. 

Przypomnijmy, USS Fitzgerald trafił do stoczni Huntington Ingalls Industries w Pascagoula w wyniku kolizji z kontenerowcem M/V ACX Crystal 17 czerwca 2017 roku w pobliżu japońskiego portu Jokosuka. W wyniku zdarzenia na pokładzie amerykańskiego okrętu zginęło siedmiu członków załogi, a sama jednostka odniosła poważne uszkodzenia. Decyzją Departamentu Marynarki, niszczyciel został przetransportowany na pokładzie statku do przewozów ładunków wielkogabarytowych z Japonii do Pascagoula. Zostały one zakończone na początku roku, w lutym jednostka rozpoczęła cykl prób morskich, a w maju także pierwszych szkoleń otwierających drogę do samodzielnego rejsu do nowego portu macierzystego. 

W czasie prac remontowych odbudowano nadbudówkę dziobową, której sekcje zostały zniszczone w wyniku kolizji, a także naprawiono kadłub wraz z sekcjami zalanymi w czasie wypadku. Dodatkowo Marynarka Wojenna wykorzystała pobyt w stoczni w celu realizacji modernizacji wyposażenia pokładowego, co było zaplanowane na 2019 rok. W wyniku powyższych działań, okręt otrzymał nowe systemy pokładowe i obecnie standard wyposażenia jest zbliżony do nowych niszczycieli budowanych m.in. w stoczni Huntington Ingalls Industries. 

Kolizja USS Fitzgerald była jedną z dwóch, która przydarzyła się amerykańskim niszczycielom typu Arleigh Burke na wodach azjatyckich. 21 sierpnia 2017 w pobliżu Singapuru USS John S. McCain zderzył się z tankowcem Alnic MC - zginęło dziesięciu marynarzy na amerykańskim okręcie, a sam remont prowadzono w Jokosuce w Japonii. Został zakończony w 2019 roku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Huntigton Ingalls Industries
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc