Zaloguj

USS Delaware w służbie

4 kwietnia w Norfolk odbyła się skromna uroczystość wcielenia do służby w US Navy wielozadaniowego okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym USS Delaware, osiemnastego przedstawiciela typu Virginia i jednocześnie ostatniego z ośmiu budowanych w wersji Block III.

Powodem ograniczenia rangi wydarzenia jest epidemia wirusa CoVid-19, który spowodował odwołanie społecznej uroczystości wprowadzenia okrętu do służby, którą zaplanowano w Wilmington w stanie Delaware. Według deklaracji obu stron, po przejściu epidemii planowane jest zorganizowane specjalnej uroczystości dla załogi oraz okrętu. Jest to siódma jednostka w US Navy, która nosi nazwę na część stanu Delaware. Poprzednio był to pancernik, który służył w latach 1910-1924.

USS Delaware został zamówiony w grudniu 2008 roku, a jego budowa prowadzona była w stoczni Huntington Ingalls Industries w Newport News. Stępka została położona 30 kwietnia 2016 roku, a wodowanie odbyło się 17 grudnia 2018 roku. Pierwszym portem macierzystym dla jednostki jest Norfolk na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. W wersji Block III przeprojektowano około 40% części dziobowej okrętów – zainstalowano dwa moduły dla sześciu pocisków Tomahawk każdy (w miejsce pojedynczych wyrzutni) oraz nową antenę stacji hydrolokacyjnej.

Co ciekawe, USS Delaware nie jest jedynym okrętem w US Navy, którego uroczystość wcielenia do służby zostanie pokrzyżowana przez tegoroczną epidemię. Na 18 kwietnia zaplanowano podobne wydarzenie związane z bliźniaczym okrętem USS Vermont (SSN-792), pierwszym należącym do wersji Block IV. Zaplanowane w mieście Montpelier uroczystości zostały odwołane pod koniec marca.

(ŁP) Foto: Huntington Ingalls Industries
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc