Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

USS Anzio wycofany z eksploatacji

Amerykanie sukcesywnie wycofują z eksploatacji kolejne krążowniki typu Ticonderoga. Fot. US Navy

22 września w bazie US Navy w Norfolk w stanie Wirginia odbyła się uroczystość wycofania ze służby krążownika rakietowego USS Anzio (CG 68). Jest to trzeci, w ciągu ostatnich tygodni, okręt typu Ticonderoga, na którym opuszczono amerykańską banderę.


Okręt zamówiono w kwietniu 1987 roku, został zbudowany przez stocznię Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi w latach 1989-1992. Był drugą jednostką w historii US Navy, która nosiła nazwę na cześć włoskiego miasteczka Anzio, w rejonie którego odbyła si e wielka operacja desantowa Aliantów w czasie II wojny światowej. W ciągu trzydziestu lat służby, okręt operował w ramach sił amerykańskich i sojuszniczych na wodach europejskich i azjatyckich, uczestnicząc m.in. w działaniach wojennych przeciwko Irakowi w 2003 roku. W kolejnych latach pełnił służbę na wodach Oceanu Indyjskiego, gdzie uczestniczył w operacjach antypirackich i antyterrorystycznych. Od 2013 roku był jednym z okrętów, które miały zostać wycofane z linii – sprzeciwiał się temu Kongres Stanów Zjednoczonych.

Wobec rosnącej liczby niszczycieli typu Arleigh Burke oraz kosztów dalszej eksploatacji (połączonej z ewentualną gruntowną modernizacją) władze amerykańskie rozpoczęły drugi etap wycofywania ze służby krążowników typu Ticonderoga II serii (wyposażonych w pionowe wyrzutnie VLS Mk 41). 4 sierpnia opuszczono banderę na USS Vella Gulf (CG 72), 16 września ten sam los spotkał USS Monterey (CG 61). Do końca miesiąca zaplanowano jeszcze wycofanie dwóch kolejnych: USS Port Royal (CG 73) oraz USS Hue City (CG 66).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc