Zaloguj

USMC zamawia kolejne M27 IAR

27 kwietnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Heckler and Koch Defense Inc., będący amerykańskim oddziałem niemieckiego producenta, podpisali kontrakt w sprawie dostaw kolejnej partii karabinków M27 IAR przeznaczonych dla żołnierzy US Marine Corps.

Kwietniowa umowa ma maksymalną wartość 29,5 mln dolarów i zakłada dostawę do 15 tys. sztuk karabinków M27 IAR. Realizacja zlecenia ma zakończyć się do końca kwietnia 2023 roku, w przypadku pełnego wykorzystania. Powyższe zlecenie wpisuje się w zeszłoroczną decyzję dowództwa Korpusu o zwiększeniu liczby M27 IAR w pododdziałach, zastępując nie tylko M249 SAW.

M27 IAR powstał w oparciu o karabin HK416 na zapotrzebowanie Korpusu Piechoty Morskiej, który poszukiwał następcy dla M249 SAW. Niemiecki producent został wybrany w grudniu 2008 roku, a w 2011 roku pierwsze pododdziały uzbrojone w powyższą broń zostały wysłane do Afganistanu. Pozytywne oceny eksploatacji otworzyły drogę do dalszych zakupów, które zakładają, że każdy strzelec USMC zostanie przezbrojony z M16A4 bądź M4 właśnie w M27 IAR. Żołnierze pododdziałów logistycznych oraz broni wsparcia mają pozostać przy konstrukcjach amerykańskich.

(ŁP) Foto: USMC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc