Zaloguj

USAF wysłała F-35A na Bliski Wschód

15 kwietnia US Air Force poinformowała, że do bazy lotniczej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przebazowano sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II stacjonujących na co dzień w bazie lotniczej Hill.

Jest to pierwsze przebazowanie F-35A Lightning II należących do USAF na Bliski Wschód. Dotychczas na powyższym teatrze operacyjnym działały maszyny należące do US Marine Corps oraz Izraela. Przebazowanie zrealizowano poprzez przelot ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniem w Hiszpanii. Wsparciem dla F-35A były samoloty tankowania powietrznego.

Dotychczas samoloty F-35A Lightning II należące do USAF przebazowano, na kilkanaście dni, do Europy oraz na Daleki Wschód. Obie, krótkie, misje zrealizowano w 2017 roku. Obecna może zakończyć się debiutem bojowym, obszar Iraku i Syrii cały jest zagrożony dalszymi walkami z fundamentalistami islamskimi.

Lockheed Martin F-35 Lightning II ma na swoim koncie realne działania bojowe wykonywane przez US Marine Corps, w czasie tury operacyjnej na pokładzie USS Essex, wykonywały uderzenia na cele naziemne w Afganistanie, Syrii oraz Iraku. Według statystyk maszyny wylatały około 1200 godzin w warunkach bojowych. Dodatkowo, nieoficjalnie, działania bojowe wykonały także maszyny należące do Izraela.

(ŁP) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc