Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

USAF składa zapytanie w sprawie nowych głowic dla pocisków balistycznych

Opracowanie nowych pocisków balistycznych bazowania lądowego i głowic bojowych do nich, stanowi kluczowy element polityki odstraszania realizowanej przez Waszyngton. Fot. Northrop Grumman

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych złożyły zapytanie o informację (Request for Information) na temat nowych głowic dla pocisków balistycznych. Nowy system nazywany ma być Next Generation Reentry Vehicle (NGRV), a jego nosicielami zostaną pociski nowej generacji LGM-35A Sentinel budowane w ramach programu Ground Based Strategic Deterrent.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym 5 kwietnia na portalu sam.gov, całe przedsięwzięcie jest na wczesnym etapie i wojsku chodzi o zebranie danych na tematy możliwości, jakimi dysponuje przemysł amerykański. Potencjalni oferenci mają czas do 19 kwietnia na przesłanie swoich odpowiedzi.

W zapytaniu nie podano większej ilości konkretów, a jedynie zaznaczono, że NGRV ma cechować się większą celnością, przeżywalnością i skutecznością. Rząd amerykański planuje przyznać kontrakt na nowe głowice typu reentry vehicle w roku budżetowym 2026. Reszta zapytania jest utajniona, więc nie wiemy o poprawę dokładnie których parametrów chodzi USAF. W maju br. przewiduje się spotkania z potencjalnymi uczestnikami konkursu w celu dalszego omówienia oferowanych przez nich systemów.

Równolegle cały czas trwają prace nad systemem Mk 21A z głowicami W87-1, który zastąpi starszy system Mk 21 z głowicami W87 używany na międzykontynentalnych pociskach balistycznych Minuteman III. Obecnie zakłada się, że nowe pociski z programu Sentinel będą w stanie przenosić zarówno system Mk 21, jak i Mk 21A. Bazując na opublikowanym komunikacie, można domniemywać, że NGRV będzie trzecim typem przewidzianym dla Sentinela i docelowo najpewniej zastąpi wcześniej używane rozwiązania.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc