Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

USAF rozpoczynają program „Arsenal Plane”

Amerykanie rozpoczynają projekt "Arsenal plane". Fot. USAF

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) rozpoczęły program adaptacji samolotów transportowych do przenoszenia spaletyzowanego uzbrojenia „powietrze-ziemia”.

W sierpniu br. laboratorium badawcze sił powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory) przyznało korporacji Lockheed Martin wart 25 milionów USD kontrakt na opracowanie spaletyzowanego systemu do przenoszenia i implementacji precyzyjnego uzbrojenia „powietrze-ziemia”. Powyższy podmiot ujawnił informację o przyznaniu kontraktu 29 października.

Siły powietrzne od kilku lat rozwijają koncepcję wykorzystania samolotów transportowych w roli „latających arsenałów” (ang. Arsenal Plane). Samoloty transportowe, bez potrzeby stosowania skomplikowanych modyfikacji, mogłyby przenosić w ładowniach, montowane na standardowych paletach cargo typu CEP (Combat Expendable Platform) bomby lub pociski kierowane. Palety zrzucane byłyby na spadochronach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego desantu ładunków. Po zrzuceniu nastąpiłaby separacja lub wystrzelenie uzbrojenia, które rozpoczynałoby samodzielny lot w kierunku wcześniej wybranych celów.
Rola transportowców byłaby dwojaka: z jednej strony mogłyby brać udział w atakach na obiekty naziemne, z drugiej – stanowiłyby rezerwę uzbrojenia „powietrze-ziemia” dla samolotów uderzeniowych. Po wykorzystaniu własnego uzbrojenia, krążące nad polem walki myśliwce wielozadaniowe lub samoloty myśliwsko-bombowe mogłyby „korzystać” z zapasów przenoszonych w ładowniach samolotów transportowych.

Zgodnie z warunkami kontraktu, w 2021 r. Lockheed Martin ma przeprowadzić pierwsze testy w powietrzu nowego systemu. Mają w nich zostać wykorzystane pociski samosterujące dalekiego zasięgu AGM-158B JASSM-ER, zrzucane na paletach z ciężkiego samolotu transportowego C-17A Globemaster III. Celem programu jest opracowanie systemu, który w prosty sposób mógłby być implementowany w każdym samolocie transportowym takim jak C-17A lub C-130 Hercules.
System składałby się m.in. z uniwersalnego interfejsu pozwalającego na uzbrajanie i wprowadzanie współrzędnych celów dla różnych rodzajów uzbrojenia precyzyjnego znajdującego się w arsenale USAF. Koordynaty celów mogłyby być wprowadzane przez załogi samolotów transportowych z wyprzedzeniem, jeszcze na ziemi, ale również podczas lotu. Teoretycznie pojedynczy C-17A może zabrać na pokład, w formie spaletyzowanej, 32 pociski typu JASSM-ER. Zasięg JASSM-ER wynosi ok. 920 km. Przenoszące je samoloty transporotowe mogłyby wiec operować na obrzeżach pola walki, w bezpiecznej odległości od środków obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Jeśli opracowanie system spaletyzowanego uzbrojenia się powiedzie, USAF będą musiały również wdrożyć odpowiednie procedury kontroli i dowodzenia dla samolotów transportowych pełniących de facto rolę bombowców.

W bieżącym roku USAF przeprowadziły już kilka eksperymentów z makietami lub ćwiczebnymi wersjami uzbrojenia spaletyzowanego. W styczniu samolot transportowy specjalnego przeznaczenia MC-130J Commando II wykonał kilka zrzutów makiet pocisków CLEAVER (Cargo Launch Expendable Air Vehicles with Extended Range). Mają to być pociski opracowywane przez laboratorium AFRL specjalnie do zrzucania z samolotów transportowych. Na początku września dowództwo transportowe sił powietrznych (AMC – Air Mobilty Command) przeprowadziło zrzuty z C-17A ćwiczebnych bomb naprowadzanych sygnałem GPS typu JDAM oraz makiet pocisków samosterujących typu JASSM.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “USAF rozpoczynają program „Arsenal Plane””

  1. C-130 i C-17 z pociskami manewrującymi i bombami kierowanymi, to fajny pomysł dostają nowe zdolności praktycznie bezkosztowo, moim zdaniem kolejnym tanim rozwiązaniem w USAF będzie wprowadzenie T-7 Red Hawka do eskadr bojowych jeżeli sprawdzi się jako samolot szkolny

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc