Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

US Navy wycofuje Avengery

W dniach 18-20 sierpnia US Navy wycofała ze służby trzy niszczyciele min typu Avenger - powyższy krok stanowi kolejny element zmian w strukturze amerykańskich sił morskich, które zadania walki minowej mają realizować bez wyspecjalizowanych jednostek tej klasy. 

Trójka okrętów, bazująca w San Diego, ma za sobą pierwszy etap wycofania z eksploatacji. Mowa o dawnych USS Champion, USS Scout oraz USS Ardent. Jednostki wcielono do służby w latach 1991-94 i należały do typu Avenger, który liczył łącznie czternaście okrętów. Wcześniej US Navy wycofała trzy inne – w 2013 roku spisano ze stanu USS Guardian (utracony w wyniku wejścia na rafę koralową na Morzu Sulu, a w 2014 roku bandery opuszczono na USS Avenger oraz USS Defender. 

Co ciekawe, w przeciwieństwie do okrętów przeciwminowych typu Osprey, jednostki typu Avenger nie zostały (dotychczas) zaoferowane sojusznikom i są zakonserwowane w rezerwie. Po wycofaniu trójki w San Diego, pozostałe stacjonują poza granicami Stanów Zjednoczonych – po cztery znajdują się w Japonii oraz Bahrajnie. 

Jak już wspomniano wcześniej, obok typu Avenger, US Navy eksploatowała dwanaście jednostek przeciwminowych typu Osprey – wszystkie zostały wycofane z linii w latach 2006-2007. Były oferowane sojusznikom, ostateczne po dwa trafiły do Grecji, Tajwanu oraz Egiptu. Pozostałe nie znalazły kupców i zostały zutylizowane.  

Niszczyciele min typu Avenger mają 1300 ton wyporności. Kadłuby mają długość 68 metrów i 12 metrów szerokości. W ich konstrukcji zastosowano drewno oraz tworzywa sztuczne. Do służby wprowadzono je w latach 1987-94. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Navy
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc