Zaloguj

US Navy wycofała ze służby krążownik rakietowy

Pożegnanie krążownika USS Vella Gulf. Fot. US Navy

4 sierpnia w Norfolk w stanie Wirginia odbyła się uroczystość wycofania z kampanii krążownika rakietowego USS Vella Gulf (CG 72) typu Ticonderoga.

USS Vella Gulf to szósta jednostka z serii 27 krążowników, która opuściła szeregi US Navy. Co ciekawe, to jeden z najmłodszych okrętów tego typu, przedostatni jaki podniósł banderę Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zostają przy statystykach warto dodać, że jest też pierwszą skasowaną Ticonderogą wyposażoną w uniwersalne wyrzutnie pionowe Mk 41 VLS (Vertical Launch System). Pierwsze pięć jednostek miało dwie dwubelkowe wyrzutnie kierunkowe Mk 26 obarczony oczywistymi ograniczeniami.

Krążownik USS Vella Gulf zbudowała stocznia Ingalls Shipbuilding w Pascagouli w stanie Missisipi. Stępkę położono 22 kwietnia 1991, wodowanie odbyło się 13 czerwca 1992, a podniesienie bandery 18 września 1993 roku. 29 lat później okręt zakończył służbę pod „stars and stripes”. W toku służby okręt odbył szereg tur operacyjnych, pokonując niemal pół miliona mil morskich.

Do budowy krążowników zaadaptowano kadłuby niszczycieli typu Spruance. Jednostki typu Ticonderoga były pierwszymi wyposażonymi w system walki Aegis i stacje radiolokacyjne AN/SPY-1 z czterema antenami ścianowymi na pudełkowych nadbudówkach. Ich zasadniczym zadaniem było zapewnienie strefowej obrony powietrznej, przede wszystkim nad lotniskowcowymi grupami uderzeniowymi (Carrier Strike Groups).

Vella Gulf jest jednym z pięciu krążowników typu Ticonderoga, które zostaną wycofane z eksploatacji w roku fiskalnym 2022. Okręt zostanie odholowany do składu wycofanych okrętów w Filadelfii w Pensylwanii, co ma nastąpić 11 października tego roku. Wówczas otrzyma statu „zasobu wsparcia logistyczne” (Logistical Support Asset), co oznacza, że może posłużyć do kanibalizacji w celu dostarczenia sprawnych części do jednostek bliźniaczych pozostających w kampanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc