Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

US Navy otrzymała kolejnego LCS-a

USS Minneapolis-Saint Paul na próbach morskich. Fot. US Navy

21 maja w Duluth w stanie Minnesota odbyła się uroczystość przyjęcia do służby w US Navy najnowszego okręt bojowego do działań przybrzeżnych USS Minneapolis-Saint Paul.

USS Minneapolis-Saint Paul (LCS 21) został zbudowany przez Lockheed Martin i Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin. Okręt zwodowano i ochrzczono 15 czerwca 2019 roku. Próby odbiorcze zakończył 21 sierpnia 2020 i został przekazany Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych 18 listopada 2021 roku. USS Minneapolis-Saint Paul jest jedenastą jednostką typu Freedom i 22. LCS-em w ogóle.

USS Minneapolis-Saint Paul jest drugim okrętem US Navy, który uhonoruje „Bliźniacze Miasta Minnesoty”, chociaż każde z nich zostało wcześniej miało swoich imienników dwukrotnie. Pierwszą jednostką Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych o nazwie Minneapolis-Saint Paul był okręt podwodny typu Los Angeles zwodowany w 1983 roku, który brał udział w operacji „Pustynna Tarcza/Pustynna Burza”. USS Minneapolis-Saint Paul (SSN 708) był pierwszym okrętem podwodnym, który przenosił pociski manewrujące Tomahawk, wykorzystane w atakach na Irak podczas wojny w Zatoce Perskiej. Po ponad 20 latach służby okręt został wycofany z eksploatacji w 2007 roku.

Okręty LCS okazały się mało udane i rozpoczęto już wycofywanie pierwszych w nich. Trwają przy tym dywagacje, czy znajdą się zainteresowani ich kupnem, podobnie jak było to np. z fregatami typu Oliver Hazard Perry. Z drugiej strony kontynuowana jest produkcja LCS-ów obu serii (Freedom i Independence) i ma się ona zakończyć po zbudowaniu 35 jednostek (odpowiednio 16 i 19 każdego typu). Niedawno pierwszy LCS rozpoczął też służbę na wodach europejskich.

USS Minneapolis-Saint Paul będzie stacjonował w Naval Station Mayport na Florydzie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “US Navy otrzymała kolejnego LCS-a”

  1. To nie są złe okręty, ale nie nadają się dla US Navy, czyli floty oceanicznej. Dlatego zabrakło funduszy na moduły uzbrojenia, bo amerykanie stracili zapał do tego okrętu.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc