Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Navy odebrała kolejnego LCS-a

Fot. Lockheed Martin

20 września US Navy przejęła od producenta przyszłego USS Cooperstown (LCS 23) w trakcie uroczystości w stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin.

Okręt jest 12. jednostką klasy Littoral Combat Ship (LCS) w jednokadłubowym wariancie Freedom, zaprojektowanym i dostarczonym przez zespół przemysłowy pod przewodnictwem korporacji Lockheed Martin. Dostawa oznacza oficjalne przekazanie okrętu przez stocznię marynarce wojennej. Po dostarczeniu, okręt uda się na ceremonię oddania do służby w Nowym Jorku, po czym przejdzie do swojego portu macierzystego w Mayport na Florydzie.

LCS 23 jest drugim okrętem typu Freedom wyposażonym w zmodyfikowaną przekładnię redukcyjną, która pozawala na wykorzystanie w pełni zespołu napędowego. Korekta dotyczy wady wszystkich okrętów serii, która została zidentyfikowana w miarę zwiększania ich liczby w eksploatacji.

Przyszły USS Cooperstown będzie pierwszym okrętem US Navy, który uhonoruje wieś Cooperstown w hrabstwie Otsego w stanie Nowy Jork. Wioska położona jest na południowym krańcu historycznego jeziora Otsego, w centralnym regionie stanu. Jest ona siedzibą National Baseball Hall of Fame and Museum, z którego pochodzi motto okrętu - „America's Away Team” (amerykańska drużyna wyjazdowa).

W stoczni Fincantieri Marinette Marine w Marinette w stanie Wisconsin trwa budowa kilku kolejnych okrętów typu Freedom. Przyszły USS Marinette (LCS 25) ma zostać dostarczony na początku 2023 roku. Dodatkowe jednostki w różnych fazach budowy to przyszłe: USS Nantucket (LCS 27), USS Beloit (LCS 29) i USS Cleveland (LCS 31). LCS 31 będzie ostatnim LCS-em w wersji Freedom.

Przyszły USS Cooperstown to czwarty LCS dostarczony w roku fiskalnym 2022, po dostawach USS Minneapolis-Saint Paul typu Freedom (LCS 21) oraz USS Canberra (LCS 30) i USS Santa Barbara (LCS 32) w wariancie Independence.

LCS jest szybką platformą zaprojektowaną do działania w środowisku przybrzeżnym i na otwartym oceanie. Okręty te okazały się jednak mało udane i rozpoczęto już wycofywanie pierwszych w nich. Trwają przy tym dywagacje, czy znajdą się zainteresowani ich kupnem, podobnie jak było to np. z fregatami typu Oliver Hazard Perry. Z drugiej strony kontynuowana jest produkcja LCS-ów obu serii (Freedom i Independence) i ma się ona zakończyć po zbudowaniu 35 jednostek (odpowiednio 16 i 19 każdego typu).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc