Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

US Navy ma nowy okręt desantowy

Fot.: US Navy.

30 lipca w Fort Lauderdale na Florydzie Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych przyjęła do służby najnowszy desantowy okręt transportowy-dok USS Fort Lauderdale.

Zbudowany przez Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi, USS Fort Lauderdale (LPD 28) został zwodowany 28 marca 2020 roku i ochrzczony 21 sierpnia 2021 roku. Lipcowa ceremonia oznacza oficjalne przejęcie USS Fort Lauderdale przez flotę i kończy tygodniową serię wydarzeń celebrujących okręt i miasto, od którego wziął nazwę.

Okręt desantowy dok (LPD, Landing Platform, Dock) Fort Lauderdale jest dwunastym amfibijnym okrętem transportowym typu San Antonio należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych i jest pierwszym okrętem, który otrzymał nazwę od Fort Lauderdale na Florydzie. Jednostkę zamówiono w 2016 roku w stoczni Ingalls Shipbuilding, należącej do korporacji Huntington Ingalls Industries, zaś jej stępkę położono 13 października 2017 roku. Jest ona przy tym pierwszym z dwóch (tym drugim będzie USS Richard M. McCool Jr. LPD 29) desantowców w wariancie przejściowym, poprzedzającym pojawienie się serii Flight II, będącej owocem programu LX(R), która zastąpi okręty dwóch starszych, podobnych do siebie serii: Whidbey Island (prototyp wycofano niedawno) i Harpers Ferry. Budowę prototypu Flight II – przyszłego USS Harrisburg (LPD 30) – rozpoczęto 16 kwietnia 2020 roku w stoczni HII.

Do tej pory w stoczniach HII Avondale i Ingals powstało 11 okrętów typu San Antonio. Para, określana jako „przejściowa”, posłuży za „poligon doświadczalny” dla serii Flight II, ponieważ już na niej wprowadzono niektóre zmiany opracowane z myślą o Harrisburgu i kolejnych Flight II. Korekty projektu w stosunku do pierwowzoru były podyktowane koniecznością redukcji kosztów jednostkowych nowych okrętów. Chodzi tu m.in. o zastąpienie obu kompozytowych masztów wieżowych, w tym dziobowego zintegrowanego, typowymi trójpodporowymi, zmniejszenie o połowę wielkości pomieszczeń medycznych i szpitala, uproszczenie zestawu elektroniki, w tym zdolności do działania w charakterze okrętów dowodzenia, zmniejszenie hangaru lotniczego, rezygnację z dwóch z czterech silników głównych, zamianę dwudzielnych wrót doku pojedynczymi, czy redukcję liczby przewożonych żołnierzy.

Amfibijne okręty transportowe-doki LPD to jednostki, które przewożą i wysadzają na nieprzygotowany brzeg elementy sił desantowych Marines – ich sprzęt i zaopatrzenie. Używane są do tego zaokrętowane poduszkowce desantowe LCAC, konwencjonalne barki desantowe i amfibijne pojazdy szturmowe AAV wspomagane przez śmigłowce oraz samoloty transportowe pionowego startu i lądowania MV-22.

USS Fort Lauderdale będzie bazował w Naval Station Norfolk w stanie Wirginia.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc