Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army: testy AMERCA [WIDEO]

US Army testuje system AMERCA, który może pozwolić na ubezzałogowienie samobieżnych armatohaubic XM1299. Fot. US Army.

Extended Range Cannon Artillery, pol. autonomiczne działo artyleryjskie o wydłużonym zasięgu). Jest on używany na poligonie Yuma Proving Ground do testów autonomicznego podwozia do działa XM129.

W ramach programu powstać mają urządzenia umożliwiające operowanie armatohaubicy XM1299 (docelowo M1299, ma uzupełnić, a docelowo zastąpić działa rodziny M109) w trybie zdalnego sterowania. Dzięki oddaleniu obsługi od działa o kilkanaście-kilkadziesiąt km (oraz dzięki dużemu zasięgowi pocisków z działa o lufie długości 58 kalibrów ‒ do 70 km z amunicją klasyczną i ok. 130 km z amunicją z dodatkowym napędem typu ramjet) znacząco ma spadać ryzyko utraty obsługi.

Demonstrator pojazdu składa się z podwozia i ekwiwalentu gabarytowo-masowego wieży (brak urządzenia imitującego ‒ bądź co bądź rekordowo długą lufę działa) ‒ powstał najwyraźniej w oparciu o wóz amunicyjny M992. Pojazd wyposażono w bogatą aparaturę elektroniczną, w tym liczne czujniki zapewniające obsłudze świadomość sytuacyjną na odpowiednim poziomie. Sama obsługa zajęła miejsce w demonstracyjnym stanowisku sterowania, umieszczonym wewnątrz specjalnie dostosowanego busa. Żołnierze mają do dyspozycji odpowiednie kontrolery i zestawy wyświetlaczy, zapewniających obraz z otoczenia działa, wgląd do niektórych jego elementów (także zewnętrznych) czy informacje na temat bieżącego stanu podsystemów (z systemu autodiagnostycznego itd.). Doświadczenia z testów zostaną wykorzystane także w procesie ubezzałogowienia wozów amunicyjnych M992. Prace w obydwu programach realizowane są równolegle.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc