Zaloguj

US Army testuje opony bez powietrza

US Army testuje opony Michelin Tweel ‒ „opony bez powietrza”. Fot. Michelin

30 lipca Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki ogłosiły, że prowadzą testy opon bez powietrza Michelin Tweel na terenie ośrodka Yuma Proving Ground w Arizonie. Badania dotyczą opon do pojazdów o stosunkowo niewielkiej masie np. klasy quad czy buggy.

Część prób została przeprowadzona w ośrodkach podległych Yuma Proving Ground, w tym w tych znajdujących się poza granicami Stanów Zjednoczonych. Przykładem może być TRTC (Tropic Regions Test Center, pol. Centrum Testów w Regionach Tropikalnych), znajdujący się w Panamie. Ośrodek ten umożliwia prowadzenie prób w rzeczywistych warunkach tropikalnych, co, zdaniem US Army, jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż poleganie na statycznych testach w komorach klimatycznych.


Wspomniane opony Michelin Tweel testowano na lekkim terenowym pojeździe Polaris MRZR. Zaletą tego rodzaju opony ma być przede wszystkim to, że użytkownik nigdy nie musi się obawiać jej przebicia. Z tego faktu wynika kolejna zaleta: niższa masa całego pojazdu. Według Carlosa Mora, członka zespołu testowego, dzięki temu rozwiązaniu technicznemu można pominąć wiele elementów wyposażenia, jak koło zapasowe, zestaw naprawczy do opony itd. Zaoszczędzoną masę można wykorzystać do zabierania dodatkowego wyposażenia czy amunicji. Same opony Tweel mają być ponadto do trzech razy bardziej wytrzymałe od klasycznych opon pneumatycznych (tyczy się to również odporności na uszkodzenia mechaniczne ‒ mają one zapewniać przewagę nad oponami typu run flat), bez pogorszenia charakterystyk trakcyjnych. Zostało to potwierdzone przez US Army podczas poprzednich testów prowadzonych w Surinamie.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc