Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

US Army testuje bezzałogowe pojazdy saperskie

Amerykańskie wojska lądowe testują ubezzałogowione czołgi saperskie M1150. Na zdjęciu pojazdy załogowe podczas ćwiczeń. Fot. US Marine Corps.

3 listopada w amerykańskich mediach opublikowano nowe informacje dotyczące programu budowy i prób zrobotyzowanych czołgów saperskich M1150 ABV (Assault Breacher Vehicle), realizowanego przez US Army.

Podczas testów prowadzonych przy okazji ćwiczeń Joint Warfighting Assessment na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie dwa ubezzałogowione pojazdy M1150 ABV realizowały zadania na rzecz oddziału wydzielonego przez US Marine Corps. Obydwa czołgi saperskie były sterowane z pojedynczego Wozu dowodzenia. W ramach jednego ze scenariuszy pojazdy wykonały przejście w polu minowym za pomocą ładunków wydłużonych i trałów. Dzięki temu siły US Marine Corps mogły przejść przez pole minowe i zrealizować swoje zadanie. Pierwsza próba zajęła 2,5 godziny, lecz nabyte doświadczenie pozwoliły wkrótce skrócić ten czas do 2 h, a więc do czasu podobnego do tego, jakiego potrzebowałyby pojazdy załogowe. Ćwiczono również procedury związane z unikaniem nieprzyjaciela czy ewakuacją pojazdów z pola walki itd. Wstępny przegląd programu przewidywany jest na ostatni kwartał roku podatkowego 2023, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, US Army otrzyma pierwsze prototypy ubezzałogowionych M1150 w drugim kwartale roku podatkowego 2024. Program realizowany jest na podstawie umowy z 2019 r., w ramach które firma Cybernet opracowuje zestaw pozwalający na zdalne sterowanie pojazdami M1150 ARV.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc