Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

US Army przejęła pierwszą ciężarówkę Tatra Phoenix 6×6

US Army przejęła pierwszą wywrotkę Tatra Phoenix 6×6 do obsługi poligonu Grafenwöhr w Niemczech. Fot. Tatra

Czeski producent Tatra Trucks dostarcza swoje pojazdy wielu siłom zbrojnym z całego świata. W ubiegłym roku zawarła pierwsze duże kontrakty z zachodnioeuropejskimi państwami NATO. Dzięki temu – na moc jednej z tych umów – Tatry będą służyć Wojskom Lądowym Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na jej poligonie Grafenwöhr w Republice Federalnej Niemiec.


W latach 2017 i 2019 Ministerstwo Obrony Królestwa Danii zamówiła 19 armatohaubic samobieżnych CAESAR na podwoziu Tatra Force 8×8. W lutym ubiegłego roku ogłoszono, że Tatra Trucks wraz z Tatra Defence Vehicle i holenderskim DAF Trucks zdobyły kontrakt na dostawę prawie 900 ciężarówek logistycznych dla Sił Zbrojnych Królestwa Belgii. W połowie 2021 r. Tatra Trucks zawarła umowę – wspólnie z austriackim producentem specjalnych pojazdów pożarniczych Rosenbauer jako partnerem – na ponad siedemdziesiąt wojskowych aut strażackich z serii Force dla Bundeswehry.

Fot. Tatra

Te komercyjne sukcesy wskazują, że siły zbrojne państw zachodnich coraz częściej doceniają czeskie pojazdy na rynkach, gdzie od wielu dziesięcioleci panują lokalni, uznani producenci. Co więcej, od niedawna Tatry są także eksploatowane przez US Army, która korzysta z licznych baz w Niemczech. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych, w ramach zarządzania okręgami szkolenia wojskowego, przeprowadzają bowiem przetargi na samochody do konserwacji dróg i prac terenowych. W jednym z nich wygrała Tatra z typem Phoenix. Na początek do służby w US Army trafiły dwa auta Phoenix 6×6. Są to trójstronne wywrotki z napędem na wszystkie koła, które będą wykorzystywane na poligonie wojskowym Grafenwöhr w Górnym Palatynacie w Bawarii, przez który przebiega 300-kilometrowa sieć dróg i autostrad.

Fot. Tatra

Zespół US Army Garrison Bavaria, Dyrekcja Robót Publicznych, Dział Operacji i Utrzymania odpowiada bowiem za utrzymanie i czyszczenie dróg. Dział ten ma szeroką gamę ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, takiego jak: spychacze, równiarki, zgarniacze, wywrotki i wiele innych maszyn. Pierwszy egzemplarz Phoenixa został już przekazany Amerykanom bezpośrednio na poligonie Grafenwöhr przez dealera Tatry w Niemczech – Tschann-Nutzfahrzeuge, Niedługo dostarczony zostanie kolejny samochód, a w przyszłości możliwe, że dołączą do nich kolejne.


Tschann-Nutzfahrzeuge z siedzibą w Salzburgu współpracuje z Tatrą od 2015 r. i oferuje jej ciężarówki, a także auta innych marek głównie w Austrii i Niemczech.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc