Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Umowa na system samoobrony Trophy MV do Challengerów 3

Brytyjczycy przetestują system Trophy HV na czołgu Challenger 3. Fot. RBSL.

8 listopada opublikowana została informacja o podpisaniu umowy pomiędzy Ministerstwem Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej a izraelską firmą Rafael Advenced Defense Systems na przeprowadzenie testów aktywnego systemu ochrony pojazdu Trophy MV na czołgu Challenger 3.

Do podpisania umowy miało dojść jeszcze w październiku. Do 20 grudnia 2022 r. wóz ma zostać zintegrowany z systemem Trophy MV i przetestowany w takiej konfiguracji. Umowa ma wartość 4,5 mln GBP, a zasadniczym celem prób jest nie tylko sama integracja i sprawdzenie działania systemu, lecz również zbadanie wpływu integracji bądź co bądź ciężkiego dodatkowego systemu na wieżę i kadłub czołgu.  Decyzja o wyborze Trophy MV jako aktywnego systemu samoobrony do czołgu Challenger 3 nastąpiła kilka miesięcy temu.

Wielka Brytania jest czwartym państwem (i trzecim należącym do NATO), który wybrał izraelski system klasy hard-kill Trophy MV do osłony czołgów. Innymi są Izrael (czołgi Merkawa Mk IIID i Mk IVM, ale nie tylko), Stany Zjednoczone (Trophy MV zintegrowano z czołgami M1A2 SEPv2 i SEPv3) oraz RFN (do niewielkiej na razie partii Leopardów 2A7A1). Wielka Brytania ma docelowo użytkować 148 zmodernizowanych czołgów Challenger 3 w latach 2027-2030. Modernizacja pozwoli zachować je w służbie co najmniej do 2035 r., kiedy British Army powinna rozpocząć zakupy następcy, prawdopodobnie MGCS.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc