Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Umowa na serwis polskich pocisków RBS15 Mk3

Saab Dynamics AB zrealizuje usługę serwisu okresowego kierowanych pocisków RBS15 Mk3 znajdujących się w uzbrojeniu Marynarki Wojennej. Fot. Diehl Defence

5 października Komenda Portu Wojennego Gdynia poinformowała o podpisaniu umowy ze szwedzką firmą Saab Dynamics AB w sprawie realizacji usługi serwisu kierowanych pocisków rakietowych RBS15 Mk3 znajdujących się w uzbrojeniu Marynarki Wojennej.


Powyższa umowa została podpisana 14 września i ma wartość 17,5 mln PLN. W jej zawarciu zastosowano bezprzetargową procedurę negocjacji z wybranym podmiotem bez publikacji wcześniejszej informacji o postępowaniu. Powyższy krok miał związek ochroną praw wyłącznych firmy Saab, która jest producentem pocisków RBS15. Co ciekawe, zgodnie z upublicznioną informacją, serwis polskich RBS15 będzie odbywać się na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, gdzie mieści się centrum obsługowo-serwisowe (ma to związek z dużymi zakupami RBS15 Mk3 na potrzeby Deutsche Marine).

Polskie RBS15 Mk3 mają przejść serwis i recertyfikację pozwalającą na odtworzenie 48-miesięcznego cyklu obsługowego. Broń ma charakteryzować się pełną sprawnością i gotowością do użycia zgodnie z przeznaczeniem.

Polska zamówiła 36 pocisków RBS15 Mk3, które stanowią podstawowy oręż trzech okrętów rakietowych projektu 660M typu Orkan. Każdy z nich może zabrać jednocześnie do ośmiu sztuk. Dwa pociski zostały zużyte w czasie ćwiczeń, które zostały przeprowadzone przez 3. Flotyllę Okrętów na wodach szwedzkich na przełomie sierpnia i września 2021 roku. W najbliższych latach liczba nosicieli ulegnie zwiększeniu, gdyż RBS15 Mk3 (a nie można wykluczyć, że także Mk4 Gungir) zostały wybrane jako podstawowe uzbrojenie przeciwokrętowe fregat Miecznik.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc