Zaloguj

Umowa na rozpoczęcie produkcji systemu EPAWSS

31 grudnia Boeing otrzymał kontrakt na rozpoczęcie produkcji wstępnej seryjnych systemów EPAWSS, które zostaną zainstalowane na wielozadaniowych samolotach bojowych F-15E Strike Eagle eksploatowanych przez USAF. Fot. USAF

31 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Boeing podpisali umowę w sprawie rozpoczęcia produkcji wstępnej systemu ostrzegania i walki elektronicznej EPAWSS (Eagle Passive/Active Warning and Survivability System).


Grudniowa umowa ma wartość 189 mln USD i w momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w kwocie 92,6 mln USD. Stanowi kontynuację kontraktu z 14 grudnia. Prace mają zostać zrealizowane do końca 2026 r. i będą prowadzone w San Antonio w stanie Teksas. Mieści się tam centrum obsługowo-logistyczne Boeinga, które prowadzi prace naprawczo-modernizacyjne samolotów producenta na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz klientów eksportowych.

EPAWSS jest cyfrowym, pasywno-aktywnym systemem ostrzegania przed opromieniowaniem radiolokacyjnym oraz zbliżającymi się pociskami przeciwlotniczymi. Zintegrowany jest ze zautomatyzowanym systemem przeciwdziałania elektronicznego. System będzie instalowany w wielozadaniowych samolotach bojowych Boeing F-15E Strike Eagle w miejsce przestarzałego już dziś systemu AN/ALQ-135 TEWS (Tactical Electronic Warfare System). Zmodernizowane F-15E wyposażone w EPAWSS będzie można rozpoznać po pogrubionych owiewkach instalowanych w nasadach stateczników pionowych. Jest to kolejny nowy element wyposażenia pokładowego tych samolotów (produkowanych na potrzeby USAF w latach 1989-2001) - od 2012 r. rozpoczęto proces wymiany stacji radiolokacyjnych Raytheon AN/APG-70 na AN/APG-82(V)1 tego samego producenta.


Prace nad EPAWSS rozpoczęto w październiku 2015 r. Początkowo zakładano, że zostanie zainstalowany także na myśliwskich F-15C Eagle, jednak decyzja o ich przyspieszonym wycofaniu z eksploatacji powoduje, że modernizację przejdą wyłącznie wielozadaniowe F-15E Strike Eagle (około 210 sztuk). Dodatkowo drugim typem samolotów wyposażonych w powyższy system będą fabrycznie nowe F-15EX Advanced Eagle (zapotrzebowanie USAF opiewa na 144 egzemplarze).

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Umowa na rozpoczęcie produkcji systemu EPAWSS”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc