Zaloguj

Umowa na produkcję seryjną transporterów ACV dla US Marine Corps

US Marine Corps zamówił kolejne kołowe transportery amfibijne ACV. Fot. US Marine Corps/LCpl Andrew Cortez

10 grudnia Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (US Marine Corps) podpisał z koncernem BAE Systems umowę na produkcję seryjną kołowych opancerzonych pojazdów amfibijnych Amphibious Combat Vehicle (ACV). Umowa ma wartość 184 mln USD, a w jej ramach producent dostarczy 36 pojazdów.


Wraz z oficjalnym ogłoszeniem wstępnej gotowości operacyjnej ACV, co formalnie nastąpiło 13 listopada, jest to jeden z najważniejszych kamieni milowych programu. Docelowo produkcja ma wzrosnąć do 72 pojazdów rocznie w 2021 r., a później do 80 pojazdów rocznie na przestrzeni kolejnych pięciu lat.
Obecnie BAE Systems realizuje także inny kontrakt związany z programem ACV. Na mocy umowy z czerwca 2019 r., której wartość to ok. 67 mln USD, koncern opracowuje dwie nowe wersje pojazdu ACV: wóz dowodzenia (ACV-C) i kołowy bojowy wóz piechoty uzbrojony w wieżę z 30 mm armatę szybkostrzelną (ACV-30). W obu przypadkach prace rozwojowe są zaawansowane.
ACV to kołowy transporter opancerzony w układzie 8×8, powstały w ramach współpracy BAE Systems i włoskiej firmy IVECO Defence Vehicles ‒ jego bazą był włoski pojazd Iveco SuperAV. Ma on zastąpić przestarzałe gąsienicowe amfibie rodziny AAV7, stanowiące jeden z podstawowych środków transportowych i bojowych US Marine Corps od 1972 r.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc