Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na kontynuację rozwoju pocisku PrSM

Lockheed Martin uzyskał dodatkowe środki na rozwój pocisku PrSM do systemu rakietowego MLRS/HIMARS. Fot. Lockheed Martin.

30 listopada amerykańska spółka Lockheed Martin Missile and Fire Control zawarła z Dowództwem Kontraktów Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych Ameryki umowę nr P00007 na kontynuację prac nad rozwojem produkcji pocisków rakietowych PrSM.

Jest to umowa częściowa w ramach kontraktu W31P4Q-21-C-0042. Poza wyprodukowaniem pocisków PrSM (Precision Strike Missile, pol. pocisk precyzyjnego rażenia) obejmuje ona również przeprowadzenie ich prób. Umowa ma zostać zrealizowana do 28 kwietnia 2025 r. Wartość kontraktu z końca listopada to 23,866 mln USD. Fundusze zostały przyznane ze środków na rok podatkowy 2022.

Pociski PrSM mają zastąpić w amerykańskiej artylerii rakietowej taktyczno-operacyjne pociski balistyczne rodziny MGM-140 ATACMS systemu MLRS, wykorzystywane do strzelań z wyrzutni rodzin M270 i M142 HIMARS. Nowe pociski, ze względu na mniejszą średnicę, będą umieszczane w wymiennych pojemnikach transportowo-startowych po dwa, co dwukrotnie zwiększy liczbę ciężkich pocisków dostępnych na wyrzutni (odpowiednio z dwóch do czterech w przypadku M270 i z jednego do dwóch w M142). Pierwotnie zasięg PrSM, ze względu na ograniczenia wymuszone przez traktat INF/RSMD, miał oficjalnie wynosić 499 km, lecz po jego wypowiedzeniu przez Stany Zjednoczone możliwe było jego zwiększenie do 700 km. Powstać ma również wersja PrSM-ER o zasięgu 1000 km. Głowica ma mieć masę ok. 91 kg. W bieżącym roku przeprowadzono kilka testów pocisku PrSM, udało się uzyskać m.in. trafienie w cel oddalony o 400 km i przekroczyć granicę zasięgu 500 km, choć dokładnej odległości nie udało się zmierzyć (lub też nie podano jej do publicznej wiadomości).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Umowa na kontynuację rozwoju pocisku PrSM”

  1. Liczne pociski PrSM powinny stanowić główne uzbrojenie wyrzutni naszych dywizjonów rakietowych Homar. Nie zapominać o pozyskaniu kilku dywizjonów rakiet balistycznych dalekiego zasięgu z głowicami termobarycznymi i odłamkowo-burzącymi ( przynajmniej ponad 1500-2000 km w zasięgu Moskwa i Petersburg ) dla naszej armii aby mieć skuteczny środek odwetu w razie potrzeby obrony kraju a także poważny argument bezpieczeństwa w czasie pokoju.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc