Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na eksportowe pociski Javelin

Departament Obrony, działając w ramach procedury FMS, zamówił partię pocisków FGM-148 Javelin dla klientów eksportowych. Fot. USMC

12 maja Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy ze spółką Joint Venture Javelin JV (będącą własnością korporacji Lockheed Martin i Raytheon) w sprawie zamówienia i dostaw pocisków FGM-148 Javelin do klientów eksportowych.


Majowa umowa ma wartość 71,4 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca lutego 2025 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie, które w całości pochodzi od klientów eksportowych kupujących broń za pośrednictwem federalnej procedury FMS. Powyższy kontrakt obejmuje produkcję i dostawy pocisków FGM-148 Javelin do Tajlandii, Norwegii, Łotwy oraz Albanii.

Norwegia jest jednym z pierwszych użytkowników systemu Javelin w Europie (dostawy od 2009 roku). W przypadku Tajlandii zgodę na sprzedaż 300 sztuk wraz z 50 modułami celowniczo-startowymi amerykański Departament Stanu wydał w lipcu 2021 roku. W przypadku pozostałych dwóch państw europejskich, dotychczas nie pojawiały się informacje o możliwości zakupu Javelinów – z tego też powodu brak szczegółów o potencjalnych liczbach. Co ciekawe, Łotwa w przeszłości sukcesywnie kupowała pociski Rafael Spike. Także Albania jest sporym zaskoczeniem, aczkolwiek w przypadku tego państwa nie można wykluczyć zakupu sfinansowanego przez amerykańskie fundusze pomocy wojskowej – w ubiegłych latach były one przeznaczone na pozyskanie trzech wielozadaniowych UH-60L Black Hawk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc