Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na dostawę części do broni strzeleckiej

Fabryka Broni Łucznik-Radom dostarczy zestawy do konwersji UTM do karabinków Grot. Fot. Fabryka Broni Łucznik-Radom Sp. z o.o.

14 maja 1. Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu poinformowała o podpisaniu wieloletniej umowy z należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Fabryką Broni „Łucznik” – Radom Sp. z o.o. dotyczącą dostaw części do broni strzeleckiej eksploatowanej przez Wojsko Polskie.

Umowa, mająca obowiązywać w latach 2021-23, ma wartość 45 mln PLN z VAT. Została podpisana 27 kwietnia i została poprzedzona postępowaniem przetargowym o charakterze ograniczonym. Ostatecznie jedynym oferentem była Fabryka Broni “Łucznik” - Radom Sp. z o.o.. W ramach zamówienia producent dostarczy techniczne środki materiałowe do pistoletów P-83 oraz VIS 100, pistoletów maszynowych PM-84P oraz PM-98, karabinków wz.96 Beryl-C oraz modułowych karabinków MSBS Grot. Dodatkowo dostawy obejmą także zestawy konwersyjne do nabojów UTM.

Zestaw konwersyjny na amunicję UTM służy do przystosowania dowolnego karabinka MSBS GROT – 5,56 do strzelania amunicją treningową UTM. W jego skład wchodzi zespół zamka oraz magazynek, który jest wykonany z tworzywa sztucznego w kolorze niebieskim i ma pojemność 30 naboi. Zespół zamka zastępuje standardowe suwadło i zamek.

Zestawy konwersyjne UTM są szeroko wykorzystywane m.in. przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które ćwiczą z wykorzystaniem karabinków MSBS Grot. Dzięki temu zwiększa się realizm zajęć, a także pozwala na zachowanie pełnego bezpieczeństwa. Specjalnie opracowana amunicja UTM miota pocisk barwiący, doskonale symulując w ten sposób działanie prawdziwej amunicji. Po instalacji zestawu konwersyjnego UTM, karabinek działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Zachowana jest pełna automatyka broni, zarówno w trybie samopowtarzalnym, jak i samoczynnym. Wszystkie czynności manipulacyjne są identyczne, jak przy strzelaniu amunicją ostrą.

Dzięki zastosowaniu zestawu konwersyjnego każdy żołnierz może korzystać z broni, której używa na co dzień, bez potrzeby kupowania drogiej broni dedykowanej do amunicji treningowej. Warto zauważyć, że dzięki rozwiązaniom technicznym nie ma możliwości oddania strzału amunicją ostrą, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania - mówi Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Umowa na dostawę części do broni strzeleckiej”

  1. To teraz każda baza logistyczna zamawia dla siebie... Co za tym idzie każda baza logistyczna ma dodatkowe pieniądze na stanowiska specjalistów od zamówień. Tak to wychodzą pieniądze z mon... A się dziwiłem że stan techniczny naszej armii leży i kwiczy... To sugeruje aby poszukali pisuarów innych niż te co posiadają i pidżam oraz klapek... Bo te tracaja prlem...

  2. Wszelkie zakupy wyposażenia dla całej armii powinny być realizowane w jednej zapowiadanej od pewnego czasu Agencji Uzbrojenia a koszty pozyskiwania sprzętu jak i środków eksploatacyjnych n byłyby niższe niż obecnie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc