Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa inwestycyjna kolejnym krokiem do uruchomienia II linii krabów w Bumarze-Łabędy

Fot. PGZ

13 października premier Mateusz Morawiecki odwiedził Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. Była to kolejna wizyta szefa rządu w gliwickim Zakładzie w ostatnim czasie. Mają one związek z przygotowaniami gliwickiej spółki do realizacji inwestycji w postaci drugiej linii produkcyjnej do produkcji Krabów.

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. to spółka o strategicznym znaczeniu dla obronności państwa. Od lat specjalizuje się w produkcji, remontach i serwisie sprzętu pancernego, przeprowadza modyfikacje czołgów T72 i jest głównym wykonawcą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Od kilku miesięcy w spółce działa hub serwisowy czołgów z rodziny Leopard, które zostały przekazane armii ukraińskiej w ramach międzynarodowej koalicji czołgowej. W ostatnich dniach pierwsze wyremontowane wozy wróciły na front.

Fot. PGZ

Dzisiejsze wydarzenie to przełomowy moment dla Bumaru-Łabędy. Uruchomienie drugiej linii do produkcji Kraba to dla spółki rozpoczęcie nowego rozdziału w historii – po ponad 70 latach doświadczeń w zakresie sprzętu pancernego gliwicki Bumar zdobędzie kompetencje w obszarze sprzętu artyleryjskiego. Osiągnięciu tego celu służy umowa inwestycyjna, która jest kolejnym istotnym krokiem w budowaniu nowych zdolności spółki.

- Dwa miesiące temu byliśmy tutaj w Bumarze-Łabędy i obiecaliśmy dokapitalizowanie po to, żeby rozpocząć produkcję Krabów. Jesteśmy dzisiaj po zakończonym procesie legislacyjnym, aby ta produkcja mogła ruszyć. To jasny dowód na to, że dotrzymujemy słowa i szanujemy ludzi. Przeznaczamy 800 mln zł na dokapitalizowanie tego zakładu po to, żeby tutaj produkowane były Kraby - 54 rocznie, już za kilka lat, po wybudowaniu nowej linii technologicznej. Dziękuję pracownikom Bumaru, że przechowali wiedzę, kompetencję i umiejętności, bo dziś będą one bardzo potrzebne – powiedział premier Mateusz Morawiecki zwracając się do załogi.

Fot. PGZ

- Konsekwentnie optymalizujemy potencjał naszej Grupy, by móc dynamicznie odpowiadać na potrzeby polskich Sił Zbrojnych. Dzięki wsparciu polskiego rządu po raz kolejny będziemy w stanie zwiększyć nasze zdolności, rozbudować hale produkcyjne i wzmocnić park technologiczny. Dziękujemy panu premierowi, że kolejna spółka Grupy PGZ wraca na tory rozwoju i za okazane nam zaufanie. Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. to spółka, która jest istotnym ogniwem tworzącym potencjał obronny naszego kraju. Bumar to kapitał wieloletniej tradycji i doświadczenia a przede wszystkim doskonale wyszkolona kadra. Ludzie Śląska, to ludzie ciężkiej pracy, więc jestem pewien, że nie zawiedziemy. Mam przekonanie, że te kompetencje, które są w Bumarze, dają gwarancję sukcesu również w nowym dla spółki obszarze – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Źródło: informacja prasowa PGZ

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc