Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukwiały i Głuptaki dla okrętów projektu 207P

Z analizy zakresu prac wynika, że okręty TR 641 i TR 642 uzyskają nie tylko zdolność do użytkowania systemu OPM Ukwiał,  lecz także pojazdów typu one-shot, czyli systemów OPM Głuptak. Fot.: CMTM PG

30 czerwca br. Komenda Portu Wojennego w Świnoujściu poinformowała o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na „Wykonanie naprawy głównej systemu głębinowego Ukwiał, modyfikację PKO systemu OPM Głuptak, montaż systemu na okrętach t. 207 wraz ze szkoleniem”. Jedynym oferentem okazał się producent Ukwiałów i Głuptaków, czyli Politechnika Gdańska Centrum Morskich Technologii Militarnych. Wartość kontraktu to ponad 2,2 mln zł.

Z analizy zakresu prac wynika, że okręty TR 641 i TR 642 uzyskają nie tylko zdolność do użytkowania systemu OPM Ukwiał,  lecz także pojazdów typu one-shot, czyli systemów OPM Głuptak. Dzięki temu kontraktowi 12. Woliński Dywizjon Trałowców zyska dodatkowe możliwości wykrywania, identyfikacji i niszczenia obiektów minopodobnych, które dotychczas posiadał 13. Dywizjon Trałowców z Gdyni.  Jednocześnie będzie to miało pozytywny wpływ na szkolenie operatorów systemów OPM, co może okazać się cenne w przypadku budowy kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II dla Marynarki Wojennej RP.

Wszystko wskazuje na to, że przeprowadzone przez Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu postępowanie jest pozytywnym pokłosiem pokazu, który odbył się w Świnoujściu w październiku 2020 r. Prezentacja połączona była z pokazem możliwości posadowienia i bojowego wykorzystania Ukwiała na trałowcach proj. 207P. W tym celu przedstawiciele Politechniki Gdańskiej przywieźli system pochodzący z wycofanego ze służby niszczyciela min  ORP Mewa (nb. 623) i zainstalowali na trałowcu ORP Drużno. System składał się z: ROV Ukwiał, zwijarki kabloliny, systemu nawigacyjnego i przenośnych konsol operatora. Próby odbyły się w Porcie Wojennym Świnoujście i na poligonie morskim, gdzie zostały postawione miny denna i kotwiczna. Podczas testów na poligonie dodatkowo zamontowano do chwytaka „Ukwiała” ćwiczebny ładunek „Toczek” i zademonstrowano przedstawicielom 8.FOW możliwości jego użycia.

O pokazie i historii pierwszego polskiego bezzałogowego łowcy min pisaliśmy w publikacji „Czy przeciwminowe Ukwiały mają przyszłość? [ANALIZA]”.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Ukwiały i Głuptaki dla okrętów projektu 207P”

  1. To bardzo dobry pomysł powoli nasze plastkiki nabywają nowe możliwości.
    Ja bym je wycofał, sprzedać do Afryki, albo Azji, lepiej nawet za darmo je oddać państwu u którego chcemy punktów nabić.

  2. Dobre działania lecz i tak pilnie potrzebne nam trzy kolejne seryjne niszczyciele min typu Kormoran 2. Warto rozwijać polski suwerenny potencjał naukowy i stoczniowy a także w przyszłości eksport z nimi związany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc