Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraińskie rakiety dla polskich MiGów

W połowie czerwca Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął przetarg dotyczący zakupu kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze R-27R1. Powyższe postępowanie uruchomiono w październiku zeszłego roku i dotyczyło pozyskania 40 rakiet, które mają stanowić oręż odrzutowych samolotów bojowych MiG-29 eksploatowanych przez Siły Powietrzne.

Ostatecznie zwycięstwo w tym postępowaniu przyznano konsorcjum firm WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego oraz Państwowemu Przedsiębiorstwu Handlu Zagranicznego „Spetstechnoexport” z Ukrainy. Powyższa oferta otrzymała 80 punktów spośród 100 możliwych do zdobycia – brakujące dotyczą okresu gwarancji udzielonego na dostarczone wyroby. Pozyskanie rakiet to pierwsza dostawa broni tej klasy dla MiGów od wielu lat – posiadane zapasy R-27 pochodzą z dostaw z lat 80. XX wieku oraz z początku bieżącego wieku, kiedy przejęto magazynowe zapasy z Niemiec. W tym ostatnim przypadku były to jednak pociski wyprodukowane także w tym samym okresie – to zaś oznacza, że w większości przypadków ich resurs techniczny uległ wyczerpaniu.

Akwizycja pocisków na Ukrainie pozwoli na odbudowę zapasów magazynowych, chociaż w minimalnym zakresie. Najprawdopodobniej cała partia rakiet do centralnej Polski i będzie wykorzystywana przez samoloty należące do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Teldat
reklama BMS

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc