Zaloguj

Ukraiński bojowy śmigłowiec bezzałogowy

Ukraińskie przedsiębiorstwo Ramzaj opracowało i wkrótce rozpocznie testy w locie bezzałogowego śmigłowca bojowego. Rys. Ramzaj

19 maja prywatna spółka Ramzaj z siedzibą w Kijowie poinformowała o fakcie finalizacji prac nad bezzałogowym śmigłowcem bojowym. Publiczna prezentacja maszyny ma odbyć się podczas wystawy Armia i Bezpieka 2021 (15-18 czerwca, została przesunięta z terminu kwietniowego z powodu obostrzeń związanych z pandemią), która odbędzie się w Kijowie.

Prace nad wiropłatem trwają od kilku lat. Śmigłowiec ma być zdolny do przenoszenia kierowanego uzbrojenia rakietowego ‒ nie są na razie znane jego rozmiary, ale muszą być wobec tego stosunkowo duże, to samo dotyczy mocy silnika i udźwigu. Aby zapewnić bezpieczeństwo wykorzystania bojowego maszyny, ma być ona dobrze zabezpieczony przed przeciwdziałaniem radioelektronicznym. Pierwsze testy w locie mają zostać zrealizowane jeszcze w bieżącym roku. Firma Ramzaj, wchodząca w skład Ligi Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy, dysponuje sporym doświadczeniem w zakresie uzbrajania statków powietrznych, bowiem wchodzi w skład konsorcjum, które opracowało system uzbrojenia 524R do śmigłowca Mi-8MSB-B, pozwalający na zastosowanie kilku typów pocisków kierowanych, opracowanych przez KB Łucz (poza wspomnianymi firmami, w skład konsorcjum weszły Motor Sicz i Fotoprilad). Firma rozpoczęła również testy systemu kierowania uzbrojeniem do śmigłowca Mi-24W, który integruje głowicę optoelektroniczną PrNK-17 (24) i ma on umożliwiać prowadzenie walk powietrznych z wykorzystaniem pocisków kierowanych „powietrze-powietrze” R-73.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ukraiński bojowy śmigłowiec bezzałogowy”

  1. Niestety u nas przed laty uwalomo dalszy rozwój rodzimego ILX-27 bo przecież co by było gdyby polski przemysł rósł w siłę i niezależność? Lepiej kupić zagraniczne konstrukcje budując obcy kapitał.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc