Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Ukraińska korweta Hetʹman Iwan Mazepa zwodowana [WIDEO]

Fot. Twitter/Ołena Zełenska

2 października w w stoczni RMK w Tuzli odbyła się uroczystość wodowania pierwszej z pary korwet zamówionych w Turcji dla Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy.

Matką chrzestną Hetʹmana Iwana Mazepy (F211) została Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Okręt zszedł do wody z pochylni wzdłużnej. Tego samego dnia odbyła się uroczystość rozpoczęcia palenia blach do budowy drugiej korwety.

Rozpocznie się teraz etap jego wyposażania, choć pierwotne plany zakładały inny scenariusz. Stępkę korwety typu Ada dla Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy położono 7 września 2021 roku w stoczni RMK (RMK Marine Gemi Yapim Sanayii ve Deniz Tasimaciligi Isletmesi A.S,) w Tuzli w aglomeracji Stambułu. Ministerstwo Obrony Ukrainy podpisało 14 grudnia 2020 roku kontrakt na budowę dwóch takich korwet z firmami tureckimi. Planowano, że gotowy, częściowo wyposażony kadłub zostanie przeholowany do stoczni Sudnobudiwnyj zawod „Okean” w Mikołajowie pod koniec bieżącego roku, ale wydarzenia na Ukrainie z pewnością na to nie pozwolą.

Fot. Twitter/Ołena Zełenska

W obecnej sytuacji wszystko wskazuje na to, że jednostka będzie ukończona w Turcji. Wymagać to będzie korekty obowiązujących umów. Nie wiadomo też, co z Iwanem Mazepą po jego ukończeniu. W obecnej sytuacji politycznej jedynym ukraińskim portem, w którym mógłby on bazować jest Odessa. Trudno sobie jednak wyobrazić, aby korweta mogła bezpiecznie przejść do niego z Turcji w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskich systemów rakietowych. Poza tym kwestią do rozwiązania pozostaje możliwość przejścia przez Bosfor okrętu wojennego państwa uczestniczącego w konflikcie. Ankara wykorzystała konwencję z Montreux (fr. Convention concernant le régime des détroits, pol. Konwencja o regulacji cieśnin), aby zablokować tranzyt okrętów Wojenno-Morskogo Fłota. W podobny sposób powinna się odnieść do jednostek pod banderą Ukrainy.

Korwety typu Ada (ok. 2400 ton wyporności, 99 m długości), powstałe w wyniku pierwszej fazy programu MiLGEM, okazały się udane i znalazły już nabywcę zagranicznego. W 2018 roku Pakistan zakontraktował cztery fregaty, będące zmodyfikowaną i nieco powiększoną wersją Ad. Ukraina będzie ich drugim zagranicznym użytkownikiem. Nie zawarto przy tym wciąż umów na dostawę systemu walki do korwety (korwet) i nie wiadomo, jakie sensory i efektory wejdą w jego skład.

Nazwę dla okrętu nadał prezydent Wołodymyr Zełenski latem tego roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc