Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukraińcy zakończyli szkolenie na eksholenderskim niszczycielu min

Niszczyciel min Makkum w Gdyni. Fot. Tomasz Grotnik

Ministerstwo Oborny Królestwa Niderlandów poinformowało, że grupa ukraińskich marynarzy zakończyła szkolenie na niszczycielu min Zr.Ms. Makkum, który niedawno zakończył służbę. Wkrótce okręt ten wraz z drugą jednostką tego typu, także wycofaną z Koninklijke Marine, trafią pod ukraińską banderę.

Szkolenie odbyło się na Zr.Ms. Makkum, który 25 listopada został wycofany z kampanii po 40 latach eksploatacji. Jednak ukraińscy marynarze będą stanowili załogę eks-Zr.Ms. Vlaardingen, okrętu tego samego typu, wycofanego 27 marca 2024.

W marcu 2023, w czasie wizyty w Odessie, minister obrony Królestwa Niderlandów, Kaisa Ollongren, ogłosiła że jej kraj przekaże Ukrainie dwa niszczyciele min typu Alkmaar (znanego szerzej jako Tripartite).

35-osobowa załoga przyszłego ukraińskiego niszczyciela min zakończyła szkolenie morskie, które trwało ponad dwa miesiące. Ukraiński personel techniczny odbywał jednocześnie naukę w Akademii Marynarki Wojennej w Oostende. Szkolenie zaliczono do intensywnych, gdyż okręt pływał z podwójną załogą przez dwa miesiące. Początkowy poziom wyszkolenia marynarzy ukraińskich był różny i wymagał dostosowania do programu szkolenia.

Eks-Makkum (M857) i eks-Vlaardingen (M863) miały być przekazane Ukrainie po tym, jak Holandia otrzyma pierwszy okręt przeciwminowy budowany w ramach programu rMCM (replacement Mine Counter Measures, pol. wymiana systemu przeciwminowego), przez francuskie konsorcjum Belgium Naval & Robotics, utworzone przez Naval Group i ECA Group. Wygląda jednak na to, że stanie się to wcześniej.

Obecnie w służbie Koninklijke Marine pozostają trzy z 15 jednostek typu Alkmaar zbudowanych w latach 1979-1989. Do tej pory Haga sprzedała dziewięć okrętów do trzech państw (Pakistanu – dwa, Bułgarii – dwa i Łotwy – pięć). Dwa następne trafią na Ukrainę.

Alkmaar class to jednostki dość stare, wszystkie przeszło 30-letnie. W latach 2005-2006 przeszły modernizację, obejmującą m.in. instalację systemu Atlas Elektronik IMCMS (Integrated Mine Countermeasures System) i sonaru Thales 2022 Mk III oraz integrację z bezzałogowcami przeciwminowymi Atlas Seafox i Saab Double Eagle Mk III Mod 1.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc