Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Udany test pocisku AGM-183A ARRW

Amerykanie przeprowadzili udaną próbę odpalenia pocisku AGM-183A ARRW. Fot. USAF

16 maja biuro prasowe bazy lotniczej Edwards w Kalifornii poinformowało o przeprowadzeniu udanej próby odpalenia pocisku hipersonicznego Lockheed Martin AGM-183A ARRW. Powyższy sukces odniesiono w czasie czwartego podejścia.


Udany test miał miejsce 14 maja. Pocisk AGM-183A ARRW został wyniesiony i odpalony przez bombowiec strategiczny Boeing B-52H Stratofortress należący do 419. Eskadry Doświadczalnej USAF, która stacjonuje w Edwards. Powyższa baza jest jednym z kluczowych centrów badawczo-doświadczalnych amerykańskiego lotnictwa wojskowego.

Celem majowej próby było sprawdzenie w praktyce procedury zrzutu i odejścia pocisku od nosiciela, zebranie danych telemetrycznych związanych z lotem hipersonicznym oraz faktycznego przetestowania możliwości osiągnięcia i utrzymania wysokiej prędkości lotu.
W ubiegłym roku US Air Force trzykrotnie (bez sukcesu) próbowała zrealizować próbę odpalenia pocisku AGM-183A ARRW. Za każdym razem problemem były czynniki techniczne. Sukces majowego testu może pozwolić na uzyskanie pozytywnego sygnału w czasie debaty budżetowej w Kongresie – według planów program ma otrzymać budżet w wysokości około 100 mln USD na dalsze próby przed podjęciem decyzji o uruchomieniu produkcji i wdrożeniem do eksploatacji.

Głównym celem programu ARRW jest opracowanie i wdrożenie do służby w US Air Force pocisków hipersonicznych jeszcze w bieżącym dziesięcioleciu. Broń ma pozwalać na niszczenie celów o szczególnym znaczeniu, a także w krótkim okresie czasu. Obok bombowców ich nosicielami mają być m.in. wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15EX Advanced Eagle. Pocisk AGM-183A ARRW został zaprojektowany i zbudowany przez korporację Lockheed Martin - według deklaracji ma mieć zasięg około 1600 km i osiągać prędkość powyżej 20 tys. km/h.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc