Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Udany koniec marca dla F-35 Lightning II

31 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisali trzy umowy w sprawie dalszej realizacji programu rozwoju, budowy i dostaw wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny F-35 Lightning II.

Najważniejszą z nich jest zamówienie kolejne transzy maszyn dla amerykańskich sił zbrojnych. W ramach umowy, o wartości 4,7 mld dolarów, producent dostarczy 78 egzemplarzy (48 F-35A dla USAF, 14 F-35B dla USMC oraz 16 F-35C dla US Navy). Samoloty mają zostać dostarczone do końca marca 2023 roku, a w momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zamówienia.

Druga umowa, o wartości 203 mln dolarów, dotyczy wsparcia logistycznego producenta w programie badawczo-rozwojowym prowadzonym przez Departament Obrony. Prace będą prowadzone do września bieżącego roku i będą obejmować, przede wszystkim, pomoc w różnorodnych zadaniach prowadzonych w ośrodkach doświadczalnych w Edwards w Kalifornii oraz Patuxent River w stanie Maryland. Część funduszy, 15 mln dolarów, pochodzi od nieujawnionego partnera zagranicznego, który zaplanował próby samolotów rodziny F-35 na pokładzie lotniskowca – najprawdopodobniej mowa o Włoszech, którzy na lato bieżącego roku zaplanowali wysłanie do Stanów Zjednoczonych lotniskowca ITS Cavour w celu wykonania tego typu misji.

Trzecia umowa, o wartości 23 mln dolarów, dotyczy uruchomienia programu wsparcia eksploatacji samolotów F-35A Lightning II na rzecz Belgii. Usługa obowiązuje do września 2023 roku i jest elementem międzyrządowej umowy dotyczącej zakupu przez to państwo wielozadaniowych samolotów bojowych. Cała kwota pochodzi z programu FMS, poprzez który Belgowie kupują F-35A Lightning II wraz z pakietem usług dodatkowych.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc