Zaloguj

Udane próby USS Oakland

26 maja Austal USA poinformował o zakończeniu, z wynikiem pozytywnym, prób morskich wielozadaniowego okrętu wojennego USS Oakland (LCS 24) - dwunastego przedstawiciela typu Independence budowanego na zamówienie US Navy.


Okręt realizował testy na wodach Zatoki Meksykańskiej, a próby stanowią ważny element przed formalną dostawą jednostki zamawiającemu. Kontrakt na jego budowę zawarto w grudniu 2010 roku, a położenie stępki miało miejsce 20 lipca 2018 roku. Uroczyste wodowanie odbyło się 21 lipca 2019 roku. Podobnie jak pozostałe okręty typu Independence USS Oakland był budowany w stoczni Austal USA znajdującej się w Mobile w stanie Alabama.

Według planów formalna dostawa jednostki jest przewidziana na bieżący rok. Będzie to drugi okręt tego typu przejęty przez US Navy od Austal USA – w lutym odebrano bliźniaczy USS Kansas City (LCS 22). Obecnie w linii znajduje się dziesięć jednostek, z czego dwie (USS Montgomery oraz USS Gabrielle Giffords) pełnią zadania w oparciu o bazę w Singapurze.

W stoczni Austal USA w Mobile, pomimo ograniczeń wynikających z pandemii SARS-Cov-2, prowadzone są prace przy pięciu kolejnych okrętach: przyszyły USS Mobile przechodzi przygotowania do prób morskich, Savannah oraz Canberra znajdują się na etapie montażu kadłubów. Dodatkowo realizowane są prace budowlane przy pierwszych modułach przeznaczonych dla przyszłego USS Santa Barbara, a w kwietniu uruchomiono proces cięcia blach pod USS Augusta. Cała seria ma liczyć dziewiętnaście okrętów, ostatnie dwa są już zakontraktowane i oczekują w kolejce na rozpoczęcie prac.

(Łukasz Pacholski) Foto: Austal USA
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc