Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udane próby systemu LORA

2 czerwca izraelski koncern Israel Aerospace Industries poinformował o przeprowadzeniu udanych testów sytemu rakietowego LORA, który objął precyzyjne odpalenia pocisków na różnych dystansach. Co ważne, były one obserwowane przez przedstawicieli nieujawnionego klienta koncernu IAI.


Zgodnie z upublicznioną informacją, próby objęły odpalenia dwóch pocisków LORA – pierwszy z nich pokonał dystans 90 km, a drugi 400 km. W obu przypadków odpalono je z wyrzutni umieszczonej na platformie pływającej, cel także znajdował się na morzu – układ kierowania pozwolił na osiągnięcie precyzji trafienia w promieniu 10 metrów od punktu celowania. Co ciekawe do testu wykorzystano standardową wyrzutnię umieszczoną na podwoziu kołowym i nie integrowano jej z platformą pływającą. W przypadku powyższego systemu jest to kolejna tego typu próba i ma związek z procedurami bezpieczeństwa - w Izraelu nie ma innej możliwości testowania pocisków o zasięgu dochodzącym do 400 km.

Opracowany przez IAI system LORA jest przeznaczony do precyzyjnego zwalczania celów naziemnych. Zgodnie z deklaracjami producenta, może stanowić uzbrojenie klasy “ziemia-ziemia", ale istnieje opcja montażu na pokładach jednostek pływających, dzięki czemu reprezentuje także klasę "woda-ziemia".

Obecnie powyższy system jest eksploatowany przez Siły Obronne Izraela, a także jest oferowany na eksport. Wśród klientów można wymienić Azerbejdżan. Nie jest jednak wykluczone, że LORA trafiła do uzbrojenia także w innych państwach. System był także oferowany Polsce w ramach prac przy programie Homar.

(Łukasz Pacholski) Foto: IAI
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc