Zaloguj

Udane próby C295 z modułem uzupełniania paliwa

29 stycznia koncern Airbus poinformował o przeprowadzeniu udanych prób przekazywania paliwa z wielozadaniowego lekkiego samolotu transportowego C295 wyposażonego w moduł pozwalający na wykorzystanie maszyny w charakterze latającej cysterny.

W ramach prób, które zrealizowano w grudniu zeszłego roku oraz na początku stycznia 2020, przeprowadzono pięć prób połączenia (z wykorzystaniem giętkiego przewodu tankującego) pomiędzy dwoma C295 – jeden z nich należał do Sił Powietrznych Hiszpanii. Łącznie przekazano 1500 kg paliwa, a wszystkie próby wykonano w ciągu dnia. Dodatkowo przeprowadzono próby podejścia do tankowania przez wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F/A-18 Hornet, a także podejścia w nocy. Zdaniem pilotów, którzy brali udział w próbach, zachowanie maszyn było pozytywne.

Pierwsze próby z wykorzystaniem C295 w charakterze samolotu tankowania powietrznego przeprowadzono w 2016 roku. W ramach konwersji w kabinie ładunkowej instalowany jest moduł z giętkim przewodem tankującym, który jest rozwijany poprzez zmodyfikowaną rampę ładunkową. Obserwacja tylnej półsfery odbywa się poprzez system kamer, stanowiący rozwiązanie zastosowane w większych A330MRTT.

(ŁP) Foto: Airbus
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc