Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Udana próba GMLRS ER

Fot. Lockheed Martin

1 września korporacja Lockheed Martin poinformowała o zrealizowaniu kolejnego testu kierowanego rakietowego pocisku artyleryjskiego GMLRS ER.

Próby zrealizowano na poligonie White Sands w stanie Nowy Meksyk i wykorzystano w nich kołową wyrzutnię M142 HIMARS. Podczas testów zrealizowano użycie amunicji na dystansie 150 km – pocisk GMLRS ER spełnił wszystkie kryteria, zarówno pod względem zasięgu oraz celności. Otwiera to drogę do zatwierdzenia decyzji i rozpoczęciu produkcji seryjnej.

Dotychczas Lockheed Martin wyprodukował i dostarczył ponad 60000 pocisków GMLRS, które trafiły do amerykańskich sił zbrojnych oraz klientów eksportowych. Od ubiegłego roku użytkownikiem tego typu amunicji jest także Ukraina, która otrzymała od państw zachodnich wyrzutnie M142 HIMARS oraz M270 MLRS. W połączeniu z precyzyjną amunicją jest to jeden z najlepszych typów uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy, który jest skutecznie używanych w walce z Rosjanami.

Wśród potencjalnych klientów eksportowych na pociski GMLRS ER wymienia się Polskę. W lutym 2023 roku amerykański Departament Stanu, w ramach drugiej fazy programu Homar, autoryzował możliwość sprzedaży do Polski 532 pakietów zawierających pociski XM403 GMLRS ER.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc