Zaloguj

Udana misja ORP Czajka w ramach Open Spirit 21

Załoga ORP Czajka wzięła udział w tegorocznej edycji ćwiczeń Open Spirit. Po raz kolejny zadanie zakończono z sukcesem, lokalizując 20 obiektów niebezpiecznych i unieszkodliwiając 6 z nich. Fot. DGRSZ

2 maja dowództwo międzynarodowego zespołu sił przeciwminowych NATO, SNMCMG1, poinformowało, że w ramach odbywających się w kwietniu międzynarodowych ćwiczeń Open Spirit 21 załoga polskiego trałowca bazowego-niszczyciela min ORP Czajka doskonale wykonała powierzone zadania.

W czasie 10 dni ćwiczeń (trwających od 19 do 29 kwietnia) na wodach estońskich dziesięć okrętów należących do dziesięciu państw NATO i programu Partnerstwo dla Pokoju lokalizowało 127 obiektów niebezpiecznych. Spośród nich aż 20 to zasługa polskiego okrętu. Analiza danych wykazała, że sześć z nich zagrażało bezpieczeństwu żeglugi i podjęta została decyzja o ich zniszczeniu przy wykorzystaniu dostępnych na pokładzie polskiego okrętu środków do neutralizacji.

Dla ORP Czajka to jedna z ostatnich operacji przeciwminowych poza wodami polskimi. Okręt, który wszedł do służby 23 czerwca 1967 roku i gruntownie zmodernizowany w latach 1998-2000, oczekuje na następcę, którym będzie jeden z dwóch obecnie budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. niszczycieli min typu Kormoran II. W ciągu najbliższych tygodni druga jednostka, przyszły ORP Albatros, ma rozpocząć pierwsze próby morskie.

Marynarka Wojenna eksploatowała trzy gruntownie trałowce bazowe zmodernizowane według projektu 206FM. Pierwszy z nich, ORP Mewa, został wycofany ze służby 30 grudnia 2019 roku. Drugi, ORP Flaming, wycofano 4 grudnia 2020 roku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 comments on “Udana misja ORP Czajka w ramach Open Spirit 21”

  1. Szkoda że nie załatwiamy kwestii obrony przeciwminowej kompleksowo, nowe niszczyciele min tylko dla jednego dywizjonu,nasi decydenci z ordynarnie po raz kolejny marnują pieniądze podatników, moje i twoje, skandal.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc